Amerikan Otomobil Devi: Chrysler

0
95

 

Chrysler, Kuzey Amerika kıtası ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin en önde gelen ticari niteliğe sahip otomobil üreticilerindendir. Her ne kadar bir Amerikan markası olsa da günümüz itibariyle İtalyanların dünyaca ünlü otomotiv üreticisi FIAT’ın bir parçası olan şirket adını korusa da artık İtalyanların güvencesi altında faaliyet göstermektedir. Şirket İtalyanlara satılsa da merkezi FIAT tarafından bir başka Avrupa ülkesi Birleşik Krallık’a bağlı İngiltere başkenti Londra’da bulunur. Bunun esas nedeni vergi avantajlarından istifade etmek olarak söylenebilir. Ayrıca şirket merkezi de yine İtalya yerine Hollanda’dadır. Tarih boyunca birçok defa el değiştirmiş olan Chrysler, resmi olarak 1925 yılında kurulmuştur. Bu kuruluş sonrası uzun yıllar boyunca Amerika’nın en önde gelen otomotiv üreticilerinden biri olmayı başaran Chrysler, 1998’e dek Amerika içinde hayatını sürdürmüştür. 1998 yılında Almanların dünyaca ünlü otomobil üreticisi olan Daimler’e satılan Chrysler, 9 yıl süresinde bu şirketle beraber hareket etmiştir. Aslında bu satıştan çok birleşme olarak da kabul edilebilir. Sonraki yıllarda da tekrar el değiştiren şirket, Daimler ile yollarını ayırmış ve kendi başına sadece 2 yıllık bir süre için faaliyet göstermiştir.

İki yıl süreyle kendi başına kalan Chrysler, bu durumdan fazla memnun olmasa da buna devam etmiş ve de fena bir grafik çizmemiştir. Sonraki dönemde de 2014’e kadar yalnız kalan Chrysler, FIAT ile ortaklık kurmuştur. Aslında ortaklıktan ziyade şirket FIAT’a katılmıştır. Resmi olarak 6 Haziran 1925’te kurulmuş olan Chrysler, 90 yılı aşan tarihiyle de dikkatleri çekmektedir. Bu dönemde Amerikan piyasasının vazgeçilmezlerinden olan Chrysler, adını da bizzat kurucusu Walter P. Chrysler’den alır. Şirket merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin Michigan eyaletinin Auburn Hills şehrinde kurulmuş olan Chrysler, sonrasında birçok kez yer değişikliği yaşamıştır ve nihayetinde Avrupa’ya taşınmıştır.

Ülkenin en önemli markalarından biri haline gelen Chrysler, çok büyük çaplı bir üretim yapmaktadır. Küresel anlamda satışlara ulaşan Chrysler, hem binek otomobil hem de ticari nitelikle araçlar üretmektedir. Bununla beraber ayrıca otomobil parçası da üreten Chrysler, bu anlamda yedek parça tedariki hizmeti de vermektedir. Yıllık geliri aşağı yukarı 84 milyar Amerikan doları civarında olan Chrysler, yüzde 1,5’luk bir kar marjına sahiptir. Bu anlamda oldukça düşük bir kar marjı olduğu belli olan Chrysler, çok sayıda çalışana da istihdam sağlar. Bu da şirketi çok kırılgan bir hal içine kimi zaman sokabilmektedir.

Küresel çapta bir şöhrete sahip olan Chrysler Dodge, Jeep, Ram, Moqar ve SRT gibi markaların da öncüsü durumundadır. Yaklaşık olarak 78 bin çalışanı bulunan Chrysler şirketi, Türkiye’de de küçük de olsa bir pazara sahiptir. Ancak en büyük pazar, Amerika Birleşik Devletler pazarı olarak göze çarpar.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here