Anne Sütünü Artıran Yiyecekler

0
102

Bebek sahibi bayanlar, doğru beslenmeyle bebeklerine bol bol süt vermek isterler.  Çevreden birçok süt yapan yiyecekler önerisi gelse de hekimlerin önerilerine kulak asmak gerekir. Anne sütü arttırıcı yiyecek ve içecekleri sizin için bir yazıda topladık ve hekimlerin önerisini maddeler halinde size sunuyoruz. Süt yapan yiyecekler listesini inceleyin ve size uygun olanları doktorunuza danışarak tüketin.

Hamilelik döneminde kadının bedeni süt yapımına hazırdır ancak hem psikolojik etkenler hem de fiziksel sebeplerle yeti kadar anne sütü olmayabilir. Böyle durumlarda anne sütü arttırıcı besinler tüketilmeye başlanır. Emzirme döneminde annenin ruhsal olarak huzurlu olması ve bebeğini benimsemesi çok önemlidir. Lohusalık dönemindeki psikolojik sorunlar, aniden yaşanan acılar, annenin bebeğe ısınamaması, eşler arasındaki sorunlar anne sütünü dolaylı olarak etkilemektedir.

Anne Sütünü Ne Arttırır?

Anne sütü arttırıcı yiyecekler ve içeceklerin başında su gelir. Süt, bol miktarda su içerdiğinden annenin bol bol su içmesi, sütün artışını sağlar. Günde en az 1,5 litre en az 2 litre su içmeniz sütünüzü artıracaktır, ayrıca gebelik dönemindeki fazla kilolarınızı bol su içerek vermeniz mümkündür.

Uzmanlar anne sütünü ne arttırır sorusuna genellikle rezene cevabını vermektedir. Günde annenin içeceği bir ardak rezene çayı, prolaktinin yanında östrojen hormonunu desteklediği için sütün artmasını sağlamaktadır. Ayrıca rezene çayı, bebekte oluşacak gaz sorununu en aza indirecektir.

Anne sütü arttıran besinler olarak yeşil bitkileri tüketmeniz önerilir. Yeşil bitkilerde birçok vitamin bulunmakla birlikte mineral açısından da zengindir. Emzirme döneminde bol bol salata yemeniz ve brokoli, ıspanak, kereviz gibi bitkileri sofranızdan eksik etmemelisiniz. Yeşil bitkileri sirkeli suda çok iyi temizlemeniz gerekir, sonrasında parazit oluşumu söz konusu olabilir.

Anne Sütünü Arttıran Gıdalar Nelerdir?

Anne sütünü arttıran yiyecekler arasında çörekotu önemli bir yerdedir. Çörek otunun birçok faydası bulunur, en bilinen özelliği bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesidir. Sabah kahvaltınıza başlamadan önce bir tatlı kaşığı balın içine aynı oranda çörekotu ekleyip yemelisiniz. Çörekotu, anne sürü attırıcı özelliğinin yanından soğuk algınlığına da iyi gelir. Anne grip nezle olmamalı ki bebeğine hastalık geçmemelidir, bu yüzden çörekotunu tüketmeyi unutmayın.

Süt arttırıcı besinler içinde bulunan üzüm kompostası, az şekerli yapıldığı takdirde anne sütünü arttırmaktadır. Kompostoyu üzümlü, kayısılı, elmalı yapabilir, yemeklerinizde bir çorba tabağı içerek sütünüzü çoğaltabilirsiniz. Anne sütü arttırıcı kompostoya çok az şeker koymalısınız çünkü şeker kilo problemine neden olabilmektedir.

Anne Sütünü Arttıran Bitki Çayları Hangileridir?

Doktorlar su ihtiyacını da karşılayacak muhteşem iki bitki çayı önerir. Isırgan otu çayı ve rezene çayı vücudunuzun su ihtiyacına yardımcı olurken anne sütü arttırıcı etkisiyle bebeğinizin beslenmesine yardımcıdır. Bir tutam ısırganı bir bardak sıcak suyun içine koyun ve 4-5 dakika demlenmeye bırakın. Günde 1, en fazla 2 bardak tüketin.

Rezene çayı annedeki şişkinliği azaltır ve bebekteki gaz sorununu ortadan kaldırır. Süt yapan yiyecekler olarak tüketeceğiniz rezeneyi, yemeklerden bir saat sonra günde 3 fincanı geçmeyecek şekilde içebilirsiniz. Anne sütü arttırıcı rezene fenkon ve anetol gibi yağlar içerir, bu yağların uçmaması için çayın ağzı kapalı olarak demlenmesi gerekir.

Süt Yapan Besinler Listesi

Süt yapan besinler yiyecekler ve besinleri, küçük bir liste yapıp unutmamak için dolabınıza asmanızı öneririz. Meyveler lif kaynağıdır ve özellikle bağırsaklarda yararlı bakterilerin çoğalmasını sağlarlar. Annelerin en büyük sorunu kabızlıktır ve karındaki şişliktir. Günde yenilen birkaç meyve (kayıcı, elma, incir, şeftali) anne sütü arttırıcı özelliktedir ve annenin şişkinliğine çözüm olur. Bebeğini hem emzirmek hem de kilolarından kurtarmak isteyen anneler, meyve suyu yerine meyvenin kendisini tüketmelidir.

Anne sütünü arttıran yiyecekler arasındaki kestane, günde birkaç tane olmak şartıyla tüketilebilir. Kalsiyum, magnezyum, fosfor gibi minerallerin yanında B ve C vitamini içerir. Kalorisi yüksek olduğu için kararında yemek doğru olacaktır. Anne sütü arttırıcı özelliği yanında iç organların hücrelerinin yenilenmesine destekçi olduğundan doğumdan sonra bedenin toparlanmasını hızlandırmaktadır. Kansızlık çeken anneler de kestaneyi bol bol tüketmelidir.

Anne Sütü Arttırmanın Yolları Nelerdir?

Anne sütü arttırmanın yolları aranırken önemli bir ayrıntı kaçırılmaktadır, bu da bebeğin doğar doğmaz emzirilmesidir. Yapılan araştırmalarda bebeğin doğduğu anda kortizonla adrenalin hormonlarını yüksek seviyede salgılanmaktadır. Doğumdan sonraki 1 saatlik dilimde mutlaka bebekle anne arasındaki bağ emzirme işlemiyle yapılmalıdır. Bu saat diliminde bebeğin emzirilmesinin, en iyi anne sütü arttırıcı olduğu görülmüştür. İlk emzirmede gelen bir sıvının bebeğin bağışıklık sistemini çok güçlendirdiği de uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Bebek emzirme eylemini olması gerektiği gibi yapmazsa sütü alamayacak ve bir süre sonra anne sütünde azalmalar görülecektir. Bu yüzden bebeğin dudağı göğse iyice yaklaştırılmalı, bebeğin süt emmesi kolaylaştırılmalıdır. 3 saat arayla bebeğinizi emzirmeniz anne sütü arttırıcı bir durumdur ve beyin göğüs arasındaki sistem doğal şekilde çalışmaya başlar. Bebek çok sık emmiyorsa göğüs pompasıyla belirli aralıklarla süt sağılmalıdır ve vücuttaki yeni süt yapımı sağlanmalıdır.

Anne Sütü Yapan Yiyecekler Ve Içecekler Nelerdir?

Anne sütü yapan yiyecekler tüketmek, vücuttaki prolaktin hormonunu çoğaltır ve anne sütünde artış sağlar. Kırmızı ve beyaz et, yumurta, süt ve süt ürünleri bol miktarda protein içerdiği için anne sütünü arttırır. Eski geleneklerden günümüze kadar gelen sarımsak ve sütü, anne sütü arttırıcı olarak kullanılır. Sarımsağı yemeklerde, yoğurdun içinde ya da sade olarak tüketebilirsiniz. Mide rahatsızlığınız varsa sarımsağı kontrollü tüketmeniz gerekir.

Anne sütünü arttıran içecekler içinde en tercih edileni kuru üzüm suyudur. Kuru üzüm kansızlığı gideren mucizevi bir meyvedir. Yorgunluğu giderir ve enerji verir, annelerin ihtiyaç duyduğu zindeliği sağlayacaktır. Anne sütü arttırıcı olması yanında kemik sağlığına verdiği destekle bebeğinizin gelişimini olumlu etkiler. Özellikle 40 yaşından sonra anne olan bayanların bol miktarda kuru üzüm ve suyu içmesi önerilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here