Apple iMac Kronik Sorunları

0
53

 

All in one  (ekran ve kasanın birlikte olması) segmenti Apple da crt (tüplü) ekranların kullanıldığı 1998 yılında g3 işlemcilerle birlikte girdi. O yıllarda daha çok grafik tasarıma yönelik üst segment ve daha maliyetli bilgisayarlar üreten Apple eğitim ve kişisel kullanıma yönelik daha ucuz  ve daha kompakt bir ürün sınıfı ile aslında herkesin satın alabileceği bu konsept ile bilgisayar piyasasında yaygınlık sağlamayı hedefledi.

Apple iMacler ile çok geniş kitlelere ulaştı. Apple markasını hayatımıza sokmayı başardı. Ancak o dönemin yavaş işlemcilerinde  soğutma ihtiyacı  şimdikilerle karşılaştırılamayacak kadar küçük bir sorundu. Lcd ekranların sektöre girmesi işleri değiştirdi. İç hacimleri daha da küçülen bu ürünlerde işlemci hızlarının da artmasıyla  ısınma problemleri teknik sorunlara davetiye çıkardı. En son hayatımıza giren SSD teknolojileri işlemcilerin hard disklerden data bekleme sürelerini azalttı. Bu işlemcilerde daha büyük yüklenmelere yol açtı ki bu artık tedbir alınması gereken bir durumdu.

Kısaca anlatmak gerekirse servisimize gelen iMaclerde termal bakımın zamanında ve etkili şekilde yapılmamasından dolayı bir çok problem oluştuğu gözlemlenmektedir. Makine içinde oluşan sıcaklığın atılamaması fanların olması gerektiğinden daha hızlı çalışmasına yol açar. Mainboard komponentleri yüksek ısı ile birlikte fanların vibrasyon etkisine maruz kalır. Bu da ekran kartı ve chipsetlerde bga lehim çatlamalarına yol açar. iMac tamiri yapan teknik servis elemanlarının sık rastladığı durum da budur. Bu arızalar için Apple’ın herhangi bir teknik çözüm sunmaz ve  mainboard’un değiştirilimesini önerir ki bu çok yüksek bir maliyettir.

iMac bakım programı ile neler yapılır?

iMaclerinizin daha büyük ve daha pahalı problemler çıkarmaması için uygulanan bakım programı  ile  önce tüm parçaları tozdan arındırılır, fan ızgaraları içerden temizlenir, fanlarınız kontrol edilir, bakımları yapılır, gerekiyorsa değiştirilir. Ardından cpu ve gpu soğutucuları sökülerek özel solisyonlar ile korozyon temizliği yapılır ve termal macunları kaliteli ürünlerle değiştirilir. Bütün bu çalışmalar sonucu genelde iç sıcaklık 10-30 santigrat düşürülür.

Unutulmaması gereken husus iMacinize zamanında yaptıracağınız bakım ile hem performans artışı sağlamış olursunuz hem de ileride çıkabilecek problemler için önlem almış olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here