Aromaterapi Nedir? Kullanılan Uçucu Yağlar ve Özellikleri Nelerdir?

0
14

Aromaterapi bilgi ve beceriyle uygulandığında güvenilir ve zararsız bir destekleyici tedavi şeklidir.Yağlar çoğunlukla uzmanlar tarafından, fiziksel hastalıkları ve çeşitli cilt bozukluklarını tedavi etmek için kullanılır.

Bunlardan bazıları ve etkileri şöyledir;
Bergamot: Antiseptik, sıkılaştırıcı ve anti-depresan özellik taşır. Akneli, yağlı cilt ve saç için kullanılır.
Öküzgözü(sarıpapatya): Elmamsı bir kokuya sahiptir. Sakinleştirici sinirleri yatıştırıcı özellik taşır. Hassas tenli kişilere uygundur. Saç rengini açmak içinde kullanılır.
Okaliptüs: Uyarıcı özellik taşıyan bu yağ, öksürük soğuk algınlığı ve ağrıların giderilmesinde kullanılır.
Buhur-günlük ağacı: Sakinleştirici ve gevşetici özellik taşır. Solunum problemlerine iyi gelir. Kırışık oluşumunu önleyici etkisi vardır.
Sardunya: İdrar söktürücü, anti depresan özellikleri taşır. Ayrıca böceksavar olarakta kullanılır.
Yasemin: Egzotik ve tatlı kokusu vardır. Enerji verme özelliğiyle bilinir. Doğum sonrası depresyon için önerilir.
Lavanta: Baş ağrısı, uykusuzluk, yara ve böcek ısırıklarına iyi gelir. Cilde uygulandığında yara iyileştirici ve ağrı kesici özelliklere sahiptir. Badem yağıyla birlikte kullanıldığında güneş yanıklarına uygulanabilir.
Aloe vera: Küçük yanık,kesik ve sıyrıklardaki ağrıyı hafifletir.Yaprakları yara ve yanık iyileşmesi gibi cilt problemlerinde kullanılır. Bağırsak sendromu ve peptik ülser ağrılarında yararlıdır.
Mercanköşk: Yatıştırıcı, vücut ısıtıcı, rahatlatıcı özellik taşır. Adet eğrıları, uykusuzluk ve baş ağrılarını iyileştirir. Egzersizlerden sonra kullanılır.
Neroli:Asabiyete ve uykusuzluğa iyi gelir. Özellikle kuru ciltlerde kullanılması uygundur.
Biberiye: Zihin açıcı özelliği vardır. Romatizma ağrılarına iyi gelir. Sıklıkla şampuanların içine eklenerek saç ve saçlı derinin bakımında kullanılır.
Defne: Sindirim ve iştah problemlerinde yararlıdır.Kas ve eklem ağrılarına ezik yaralanmalarına iyi gelir.
Çay ağacı yağı: Mantar öldürücü iyileştirici özellik taşır. Sivilce ve çıbanlara iyi gelir.
Aromaterapi ateşli hastalıklarda,açık yaralarda, varisli bölgelerde, deri ve eklem iltihaplanmalarında, kanser şüphesi olan durumlarda, ameliyat sonrası ilk 6 ay içinde yapılmamalıdır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here