Bosch Bulaşık Makinesi E21 Hata Kodu

0
133

Bosch Bulaşık Makinesi Hata Kodu E21 hata kodunu gördükten sonra, arıza tipinin farklı olabilmesine rağmen, pompa ile ilgili problemlerin olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

E21 Kodu Neden Görünüyor?

Bosch bulaşık makinesinin ekranında görünen E21 hatası, tüm süreçleri anında felce uğratır. Yıkama programı durur ve kullanıcı yıkanmamış tabaklar ve tahliye edilemeyen kirli su ile doldurmak zorunda kalır.

Peki bu kod neden görünüyor?

  1. Pompa alanında sert bir tıkanıklık oluşur. Blokaj bu parçanın çalışmasını felce uğratır, boşaltma imkansız hale getirir veya en azından zorlaşır.
  2. Pompanın çarkı hasarlı veya aşınmış. Ayrıca, E21 kodu, pervane büyük çöplerle tıkanmışsa “dışarı çıkabilir”.

Çoğunlukla bir çarkın dönmesi ile ilgili zorluk, detayı yaratan saç veya iplikler olduğunda ortaya çıkar.

  1. Rotorda sorunlar var. Sonuç olarak, döndürmek ya da hızını önemli ölçüde kaybetmek için durur. Genellikle, bu parça yıprandığında ve uzun bir süre değiştirilmediğinde ortaya çıkar.

Kontrol modülünün pompayı tanıdığı ve kontrol edebileceği durumlarda E21 hatasının ortaya çıktığı unutulmamalıdır, ancak özel bir algoritma nedeniyle bu parçanın düzgün bir şekilde çalışmadığı anlaşılmaktadır.

Pompa Tıkanması

Pompanın yanında bulunan veya detayların içerisindeki tıkanıklıklarla başlayalım. Ne yazık ki, yıkayıcıyı sökmeden pompa tıkanıklığına ulaşmak imkansızdır, ancak çöp haznesini temizlemeyi deneyebilir ve ardından mutfak cihazını yeniden başlatabilirsiniz. Temiz bir filtreden geçen suyun, daha zor tıkanmaya yol açması oldukça olasıdır.

Bu olmazsa, dolaşım modülünün gövdesinde bulunan pompayı çıkarmanız gerekir. Daha sonra, pompanın monte edildiği niştan kiri temizlemeniz gerekir. Temizlendikten ve pervanenin pompada nasıl döndüğünü kontrol ettikten sonra, bulaşık makinesini toplayabilirsiniz.

Pervane Arızaları

Pompayı çıkardıktan sonra, pervanenin çok yıpranmış olduğunu ve işlevini yerine getiremeyeceğini görebilirsiniz. Bu, en göze çarpan kırılmalardan biridir çünkü bozuk bir pervane, hasarlı kanatları nedeniyle kolayca tanınabilir. Bosch bulaşık makinelerinin pompalarında bulunan pervane çıkarılabilir. Yani onu değiştirmek oldukça mümkündür.

Bazen pervane kanatları hiçbir şekilde etkilenmez, ancak sıkıştırılmış gıda kalıntıları ile karıştırılmış bazı iplik ve tüylerden oluşan bir çile ile sarılırlar. Bu koşullar altında, pervane düzgün çalışamaz, bu yüzden temizlenmesi gerekir. Temizlik tamamlandığında, bulaşık makinesini güvenle toplayın ve tekrar çalıştırın.

Rotor Sıkışması

Onarım uzmanları, modern pompalarda ya da rotorlarında gres eksikliğine dikkat çeker. Kötü yağlanmış rotor, bir süre sonra kötü bir şekilde kamaya ve dönmeye başlar; bu da E21 hatasına neden olur.

Bu arıza nasıl ortadan kaldırılır?

  • Elektrikli pompalar için özel döner yağ satın alın.
  • Pervaneyi pompadan çıkarın.
  • Rotoru, tüpte bulunan talimatlara göre gresle yağlayın.
  • Pervaneyi yerine koyun ve dönüşünü kontrol edin.

Artık “yeniden canlandırılmış” pompayı yerine koyabilirsiniz ve çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için bulaşık makinesini toplayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here