Bosch Bulaşık Makinesi Hata Kodu E15

0
27

Bazen Bosch bulaşık makinesi aniden çalışmaya devam eder ve ekranda e15 hata kodu görüntüler. Bu nedenle, mümkün olan en kısa sürede başarısızlığın sebebinin ne olduğunu, nasıl ortadan kaldırılacağını ve ekipmanın çalışma kapasitesinin eski haline getirildiğini anlamak gerekir.

Bosch bulaşık makinesinde e15 hatasının ortaya çıkmasının nedeni nedir? Bu ne demek?

E15 hata kodu, kullanıcıya “Aqua-stop” sızıntısı korumasının çalıştığını bildirir. Bu, suyun makine tepsisine girdiği veya şamandıranın sıkıştığı anlamına gelir. Su akışının nedenleri şunlar olabilir:

 1. Sızıntı sensörü arızalı.
 2. Drenaj sisteminin tıkanması (filtre, hortum, tahliye).
 3. Nozullar yıpranmış veya zayıf bir basınçlandırmaya sahiptir.
 4. Su fıskiyesinde bir kusur var.

E15 hatası, Bosch bulaşık makinelerinin en yaygın arızalarından biridir. Tematik forumlarda böyle bir arıza ile karşılaşan insanlar, hatayı düzeltmek için mutfak cihazının elektrik şebekesinden ayrılması ve 45º açıyla eğilmesi gerekir. Bazen sadece makineyi hareket ettirmek yeterlidir. Bu basit eylemler, bobberin tepsiye yapışmasını önlemeye yardımcı olur. Ardından, cihazı eğerek tepsiden suyu boşaltmanız ve ardından kurutmanız gerekir. Genellikle, bir gün kuruması için yeterlidir.

Tabii ki, mutfak seti içine yerleştirilmiş bir bulaşık makinesi olanlar için, bu yöntem elverişsizdir. Ama öte yandan, uzmanı aramaktan daha iyidir. Makine ile bu tür bir manipülasyondan sonra, kural olarak E15 hatası ortadan kalkar ve cihaz beklendiği gibi çalışmaya devam eder. Hata tekrar belirirse, daha ciddi bir hatayı düzeltmeniz gerekir.

Bosch Bulaşık Makinesi Filtre temizleme

Filtre kalıntılarını yiyecek artıkları ile filtrelemek de E15 hata koduna neden olabilir. Bulaşık makinesinin filtre alt kısmında bulunur. Bunu almak için makine kapağını açmanız, tepsiler için tepsiyi dışarı çıkarmanız ve alt kısımdaki kapağı kapatmanız gerekir. Kapağın altında bir filtre var. Kafesli bir silindire benziyor. Akan suyun altında durulanmalıdır.

Bosch Bulaşık Makinesi Boşaltma Hortumu Değiştirme

Boşaltma hortumu için, makinenin gövdesini temizlemek veya değiştirmek için sökmeniz gerekir.

 1. İlk önce, makineyi elektrik prizinden çekin, filtreyi çekin ve cihazı yerleştirmek için uygun bir nokta hazırlayın.
 2. Tornavidayı alın ve kasanın sol ve sağ kapağını sökün.
 3. Makineyi ters çevirin.
 4. Sonra ön paneli taban ile sökmek için yıldız tornavida kullanın. Onu tutan cıvatalar, makinenin sol ve sağ taraflarında bulunur.
 5. Panelin altındaki metal çubuğu sökün. Bunun altında sökülecek bir çift vida vardır.
 6. Ardından cıvataları bulaşık makinesinin arka kısmından sökün.
 7. Pompayı makine tabanında tutan lastik bantları ayırın.
 8. Makine tarafındaki iki plastik tıpayı çıkarın.
 9. Kapı tutucuyu ayırın.
 10. Halatı yaydan sökün ve kasanın alt kısmını dikkatlice çıkarın.

Böylece, makine sökülür ve iç parçalara erişim sağlanır. Pompaya bağlı drenaj hortumunun ucunu bulun. Hortumu pense kullanarak pompadan dikkatlice çıkarın. Hortumu kusur ve çatlak olup olmadığını inceleyin, varsa yenisini satın alın. Bir hortum ile birlikte, pompaya sabitlemek için bir kelepçe satın alın. Bulaşık makinesini ters sırada toplayın.

Kaçak sensörü ve fıskiye değişimi

E15 hata kodu, kaçak sensörü veya sprinkler arızası anlamında çok nadirdir. Sensör arızalıysa, tepside su kalmadığında bile çalışabilir. Ayrıca bazen kırılma meydana geldiğinde açılmaz. Bu nedenle, onu değiştirmek için gereklidir. Sensör, makinenin altındaki plastik bir kapta bulunur.

Bu nedenle, ünlü Bosch bulaşık makinesinin E15 hatası, göründüğü kadar ciddi değil ve bir uzman aramak zorunda değilsiniz. Çoğu durumda, her şey bulaşık makinesinin gövdesini sökmeden kendi başına çözülebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here