Bosch Bulaşık Makinesi Hata Kodu E22

0
98

E22 hata kodu hangi durumlarda görünür?

Son işlemden 5-7 dakika önce, makine önce bir programı veya program döngüsünü duraklatır ve ardından aşağı gider ve e22 hatasını verir.

Bazen Bosch bulaşık makinesi kapatıldıktan ve tekrar açıldıktan sonra normal çalışmaya devam edebilir, ancak 2-3 programdan sonra cihaz tekrar kapanır. Bu yüzden ekran hatayı tekrar gösterir. Bazen durum farklıdır. Çoğu durumda, Bosch bulaşık makinesinin bir e22 hata kodu yıkama programının bitiminden önce görünür.

 1. Bosch bulaşık makinesinin sistem hatası e22 bir programın başında veya ortasında görünür.
 2. Problemi çözmeye çalışan bir kullanıcı, mutfak cihazını kapatır, bir süre bekler, sonra açar ve tekrar çalıştırmayı başlatır.
 3. Makine bulaşıkları yıkamaya başlar, ancak 10-15 dakika sonra aşağı gider ve başka bir e24 sistem hatası verir.
 4. Bosch bulaşık makinesini tekrar tekrar başlatırsanız, bu iki sistem hatası dönüşümlü olarak veya yalnızca e22 hatası olarak görünebilir.

Önemli! Bosch bulaşık makinesini birçok kez kapatmayın. Bu, kontrol ünitesinin bozulmasına yol açabilir ve onarımı oldukça pahalıdır.

Bosch bulaşık makinesinde e22 hatası nedeni nedir?

Birkaç Bosch bulaşık makinesi modelinin talimatlarında kaydedilen verilere göre, e22 hatası “tıkanmış veya filtrelenmiş filtreler” anlamına gelir. Bu, plakalardan yıkanmış yiyecek kalıntılarının, filtre ağını bulaşık makinesinin tabanına çarptırdığı veya çöp kutusuna girdiği ve normal su tahliyesini önlediği anlamına gelir. Kural olarak, ana sorun budur. Bir kullanıcı bir talimat okur, bulaşıkları sepetleri çıkarır, ağları kontrol eder ve temiz olduğunu öğrenir. Filtreyi bükdükten sonra, cihazın sahibi de orada bir kir bulamaz.

 

Hatanın gerçeği, tüm kullanıcıları utandırıyor. Aslında, e22 hata kodu tıkanma anlamına gelir, ancak filtreler temiz – yani bulaşık makinesinde sorun nedir? Olguların yaklaşık yarısında, bağırsaklarda biriken kiri bulmak için cihaza daha derin girmeliyiz.

E22 ve e24 hatası değiştiğinde, neden daha karmaşık olabilir. Olguların yaklaşık% 20’sinde uzmanlar, boşaltma hortumunun tıkanması durumunda bu durumun meydana geldiğini, ancak daha sıklıkla benzer bir hatanın pompayla ilgili bir sorun oluşturduğunu gösterir. Bosch bulaşık makineleri, çamaşır makinelerinden daha zayıf bir pompaya sahiptir. Ancak, bulaşık makinenizdeki kırılmanın nerede olduğunu anlamaya çalışmak için çok zaman harcayacaksınız.

Bosch bulaşık makinesinin çalışmasını felce uğratan e22 ve e24 hatası, pervane ile pompa burcu arasında sıkışmış bir iplik veya yeşil soğan parçasından kaynaklanabilir. Nedeni basittir ve nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, sorunu on dakika içinde düzeltebilirsiniz.

Bosch bulaşık makinesinin е22 hatası nasıl giderilir?

Aslında, e22 hatası görünümünün birçok nedeni vardır. Arıza, cihaza daha derin girmeden kaldırılabilir. Size kesinlikle yardımcı olacak bazı ipuçları var:

 • İlk önce mutfak cihazını ana şebekeden kapatın ve su musluğunu kapatın.
 • Kapıyı aç ve bulaşık ve çatal kaşık tepsileri için sepetleri çıkar.
 • Altta bulunan plastik sprinkler’ı çıkarın.
 • Çöp kutusunu sökün ve temizleyin.
 • Filtre ağını çıkarın ve temizleyin.
 • Sabitleme cıvatalarını sökün ve nozülü çekin. Bunu da tıkanıklıklar için kontrol etmelisiniz.
 • Bulaşık makinesini ters çevirin, plastik tepsi tutucularını sökün ve paleti yukarı doğru çekerek çekmeye başlayın.
 • Palet ortasındaki nozullar için çıkışlı büyük bir plastik ünite bulunmaktadır. Bir ısıtma elemanı da kontrol edilmelidir.
 • Pompa, ısıtma bloğuna kurulur. Sökün ve kabloları çıkarın.
 • Çark rotasyonlarını kontrol edin ve üzerindeki yabancı nesnelerden kurtulun. Çark süreçlerinin dönüşü sorunlu ise, rotoru çıkarmak ve kontrol etmek gereklidir.
 • Pompayı geri takın ve daha sonra tıkanma hortumunu tıkanıklık açısından kontrol edin.
 • Bundan sonra, bulaşık makinesi monte edilebilir. Yukarıda açıklanan tüm öğeleri temizlerseniz, e22 hatası ortadan kalkar.

Özetlemek gerekirse, hatanın nedenini ortadan kaldırmak e22 Bosch bulaşık makinesi zor değildir. Problemi doğru tespit etmek çok daha karmaşıktır. Ama üzülmeyin, en kötü durumda bile bir uzmanı çağırmadan problemle baş edebileceksiniz.

 

Bosch Bulaşık Makinemde E22 hata kodu görüntüleniyor, bu ne anlama geliyor?

E22 hata kodu bulaşık makinesi filtresinin tıkalı olduğunu gösterir. Filtre, gıda parçacıklarının yakalandığı alandır ve düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Tıkanmadığından emin olmak için filtreyi çıkarın.

Bulaşık makinesi filtresi nasıl çıkarılır?

Bulaşık makinenizin altında bulunan filtreyi nasıl çıkaracağınızı öğrenmek için kullanım kılavuzunuzu gözden geçirin.

Bulaşık makinemdeki E22 Hata Kodunu çözmek için ne yapabilirim?

Çıkarıldıktan sonra filtreyi temizlemeniz gerekir. Kalıntıları gidermek için akan su altında yumuşak sabun ve yumuşak bir fırça ile yıkayın ve tekrar takın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here