Bosch Çamasır Makinesi E00 Hata Kodu

0
204

Bosch Çamasır Makinesi E00 Hata Kodu hatasını çok sık vermez. Her durumda, Runet forumlarına inanıyorsanız, birimlerle karşılaşırsınız. Böyle bir kodla karşılaşan kullanıcılar, oradaki açgözlü E00’ü bulma umuduyla Bosch çamaşır makineleri kendi kendine teşhis sisteminin hata tablosundan hemen geçmeye başlarlar, ancak hiçbir şey bulamazlar. Neden? Ve çünkü E00 bir hata değil, başka bir şey anlamına gelen bir kod. Hadi bir araya getirelim.

Bosch Çamasır Makinesi E00 Hata Kodu

Daha önce de belirtildiği gibi, E00 kodu bir hatayı göstermez, ancak çamaşır makinesinin servis testi sonucunda verdiği olumlu bir sonucu gösterir. Başka bir deyişle, Bosch çamaşır makinesi bize servis testinin geçtiğini, hata olmadığını söylüyor.

E00 kodu ile karşı karşıya, sihirbazı aramak için acele etmeyin. Her şey ilk bakışta göründüğünden daha basit olabilir.

Kullanıcı için iyi bir haber gibi görünüyor. Hata olmadığı için, yıkayıcının iyi çalışır durumda olduğu anlamına gelir, ancak bir kişi onu amaçlanan amaç için kullanamaz. Ekran hala yanıyor E00 ve makine birkaç yeniden başlatmadan sonra bile (enerjisini kes ve yeniden başlat) yıkamayı reddediyor. Saçma bir durum ortaya çıkıyor. Bir yandan, yıkayıcı bir arıza rapor etmiyor, diğer yandan – hala çalışmayı reddediyor – mantıklı bir çıkmaz mı? Pek değil. Hatayı sıfırlamayı deneyebilirsiniz.

Hatayı sıfırlayabilir miyim?

Normal bir durumda, bir Bosch çamaşır makinesindeki E00 kodu yalnızca kullanıcı tarafından yapılan belirli manipülasyonlardan sonra görünebilir. Yani: Bosch makinesini servis test moduna sokma ve bu modu başlatma. Çamaşır makinesinde bir arıza yoksa, E00 kodu görünür. Ancak bir şey yapmadınız ve bir sonraki açılıştan sonra makine aniden bu kodu verdiğinde olur. Bunun birkaç nedeni vardır:

  • kısa devreden sonra, kontrol modülünde servis test modunu yanlışlıkla etkinleştiren kısa süreli bir arıza vardı;
  • aynı kısa devreden sonra, makinenin servis test moduna girdiği ve oradan standart bir şekilde çıkmadığı bazı yarı iletken elemanlar hasar gördü;
  • küçük bir çocuk çalıştı, kontrol panelindeki düğmeyi döndürdü, düğmelere bastı ve yıkayıcıyı servis moduna geçirdi.

Hemen hemen tüm modern çamaşır makinelerinde çocuk kilidi vardır – kontrol panelini tamamen kilitleyebileceğiniz tuşuna basarak özel bir tuş kombinasyonu. Bebek evde ise bu fonksiyonu kullanmayı unutmayın.

Yukarıdaki listeden ilk ve son seçenek en sık bulunur, bu nedenle çamaşır makinesini kendi ellerimizle servis modundan çıkarmaya çalışacağız ve yardımcı olmazsa düşüneceğiz. Aşağıdaki manipülasyonları gerçekleştirin.

  1. Çamaşır makinesini güç kaynağından ayırın.
  2. Makineyi açın, E00 hatası görünene kadar bekleyin.
  3. Durulama için yıkama programlarının seçimi için düğmeyi yerleştirdik (en altta).
  4. Düğmeyi döndürme konumuna çeviriyoruz (uzmanların söylediği gibi 7 saat boyunca), aynı zamanda spiralin küçük resmiyle gösterilen “sıkma hızı” düğmesine basıyoruz.
  5. Ekranda üç sekizinci görüntü görünene kadar bekliyoruz.
  6. Yine, ibre saatin 5 yönünde olacak şekilde düğmeyi iki bölüm sağa çevirin (kot programı).
  7. Sonra birkaç saniye bekleyip düğmeyi saat yönünde “kapalı” konuma getiriyoruz.

Her şey doğru şekilde yapılmışsa, Bosch çamaşır makinesini yeniden etkinleştirmek sizi memnun edecektir, çünkü can sıkıcı E00 kodu kaybolacak ve “ev asistanı” hiçbir şey olmamış gibi çalışacaktır. Her şeyi doğru yaptığınızdan eminseniz ve E00 hala takılıyorsa, bu büyük olasılıkla ciddi bir arızadır ve Bosch çamaşır makinesinin elektronik modülünde ortaya çıkmıştır .

Elektronik modülün onarımı

Bu nedenle, Bosch yıkayıcısındaki E00 kodunu standart şekilde kaldırmak mümkün değildi, bu da kontrol modülünün% 99,9 hasar gördüğünü gösteriyor. Ve yarı iletken elemanların yandığı elektronik modülde neyin kırıldığını önceden öğrenmek için, kartı ve ayrıntılı teşhislerini çıkarmadan imkansızdır. Elektronik modülleri kendi ellerimle tamir etmeli miyim ? Tabii ki, deneyimli bir elektronik mühendisi değilseniz ve her gün baskılı devre kartlarıyla uğraşmak zorunda olmadığınız sürece, bu retorik bir sorudur.

Örneğin, bir UBL’yi veya bir pompayı kendi başımıza tamir etmekten bahsediyorsak, o zaman iki elimizle yanınızdayız, çünkü bunlardan herhangi birini kırsanız bile, yedek parça satın almak zor değildir, çünkü bunlar yaygın ve ucuz parçalardır. Elektronik modüllere gelince, gerçekten kırılabilir.

Özellikle, Bosch Maxx 4 çamaşır makinesi için orijinal elektronik modülün maliyeti yaklaşık 460 $. Bu parayla kolayca yeni bir çamaşır makinesi satın alabilirsiniz. Kendinize şu soruyu sorun: Bir amatör olarak, bu miktarı “alma” riski altında olan parçayı seçecek misiniz ve makul bir kişi iseniz, cevap sizin için açıktır. Enerjiyi daha yapıcı bir kanala daha iyi yönlendirin. Bozuk bir elektronik modülü inceleyip onaracak iyi bir usta bulun.

Bu arada, “Bosch’deki” elektronik modüller oldukça “inatçı” ve iyi bir şekilde onarılıyor.

Özetle, E00 kodunun, kullanıcıya herhangi bir hata hakkında bilgi vermediğini, aksine tam tersine, makinenin tamamen çalışır durumda olduğunu söylüyoruz. Başka bir soru, makinenin neden servis test moduna girip sistemi arızalar için kontrol etmeye karar vermesidir? Bu soru sadece durumu yerinde inceleyerek cevaplanabilir. Belki bu sizin tarafınızdan değil, profesyonel bir usta tarafından yapılacaktır. İyi şanslar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here