Boya Lekeleri Nasıl Çıkar?

0
146

 

Boya lekelerini çıkarmak için asıl gereken şey boya lekesinin geçtiği giysinin tamamen beyazlatıcı ile ıslatılmasıdır. Fakat bu yöntem her türlü giysiye uygulanamaz. Bu yüzdende boya lekelerini çıkarmak zor bir hal alır.

Boya lekesi olan giysinizi lavaboda ya da tıpasız olan bir küvette büyük bir leğenin üzerine yayın. Soğuk su musluğunun suyunu lekeye damlayacak ama akmayacak bir şekilde ayarlayın. Leğen dolduğu zaman leğendeki suyu dökün. Çoğu durumlarda boya lekesi bu uygulamadan 3 ila 4 saat sonrasında kendiliğinden kaybolur.

Fakat bazı boya lekelerinin köpüklü ve soğuk suyun içinde uzunca bir süre bekletilmesi gerekmektedir.

 

Beyazlatıcı uygulanabilen eşyalar da eşya metal olmayan bir kabın içerisinde hafif bir beyazlatıcı solüsyon ile birlikte 6 ila 8 saat boyunca bekletilir. Sıkmadan asılması gereken, yıkandıktan sonra hemen giyilebilen, ütü kabul etmeyen ve işlenmiş kumaşların klor içeren beyazlatıcılardan uzak tutulması gerekmektedir.

Diğer bazı lekeler ise aynı miktarda peroksit ve su ile birlikte silinmeyi gerektirebilirler. Bu durumlarda boya lekeli giysi ya da eşyayı güneş ışınlarına ya da açık havaya bırakın ve leke kaybolana dek peroksit solüsyon yardımı ile nemlendirdikten sonra iyi bir şekilde durulayın.
Saç boyası ile lekelenmiş olan eşya ya da giysiler sirke ilave edilmiş köpüklü su ile yıkanabilir.

Beyaz olan giysiler ise daha sonra istenir ise çamaşır suyu içerisine konulabilir.
Eğer çamaşır makinenize attığınız herhangi bir giysi diğer giysilerinizi boyamış ise ve solmuş olan giysilerin asıl renkleri beyaz ya da açık bir renkte ise bu durumlar için ticari boya temizleyiciler kullanılabilir.

Lateks Boya Lekesi

Lateks boya lekesi yıkanabilir olan giysilerde sabun ve su yardımı ile çıkartılabilir. Bu tür durumlarda boya lekesi kurumadan önce leke çıkartılmalıdır.

Halıların üzerinde lâteks boya lekelerini çıkartmak için lekeyi ilk önce elinizden geldiği kadar kazıyın. Daha sonra 1 bardak kadar suyun içine 1 çay kaşığı kadar çamaşır deterjanı ekleyip iyice köpürtün ve leke çıkarma işlemini uygularken emdirme işlemini unutmayınız.

 

Köpükleri çıkartmak amacı ile temiz olan birkaç tane nemli bez ve daha sonra da kuru temizleme sıvısı ile halınızın arka kısmını dikkatli bir şekilde silin. Bu tür lekeler genelde profesyonel yardım gerektiren durumlardır.

Yağ Bazlı Boya Lekeleri
Bu tür lekeleri tek seferde temizleyin çünkü kurumuş olan yağlı boya lekelerini çıkarmak neredeyse imkansızdır. Boya etiketini tiner ile çıkarıp çıkarılmayacağını anlamak için okumak faydalıdır ve aynı zamanda kumaşın etiketindeki uyarıları da göz önünde bulundurulması gereklidir.

Eğer bu tür lekeler için pahalı olan çözücülerin alınması gerekiyor ise lekelenmiş olan giysiyi bir an önce kuru temizleyiciye vermeniz en iyisidir. Kuru temizleyiciye lekeli olan giysiyi verirken boyanın ya da verniğin ismini temizleyiciye belirtmenizde fayda vardır.

Neft yağı boya lekelerini çözmede iyi bir fikirdir ve bu tür bir leke çıkarma çalışması yapıyorsanız o zaman leke çıkarma işlemini lekenin arka tarafından uygulamanız gerekir. Lekenin arka tarafına temiz bir havlu ya da kalın bir peçete yayın ki bu sayede leke üstüne yayılabilsin. Daha sonra neft yağı ile ıslatılmış olan naylon bir diş fırçası ile lekeye vurarak çalışınız.

Neft yağı ile ıslanmış olan leke, altında bulunan havlu ya da peçeteye geçmeyecek duruma geldiğinde lekeli olan bölgeyi deterjan ile ovabilirsiniz. Daha sonra lekenin üzerini temiz ve sıcak su ile kaplayın yaklaşık 10 ya da 12 saat boyunca ıslak bırakın. Sonrasında başparmaklarınızın arasında iyice sürtüp bir güzel yıkayın.

Suda çözünebilen kumaşlardan boyalar aynı fırça yıkanır gibi su ile akıtılıp çıkartılabilir. Lekeyi çıkartmak için yine başparmaklarınızın arasına alın ve iyice ovduktan sonra normal bir şekilde yıkayın.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here