Cilalı Mobilya Nasıl Temizlenir?

0
91

 

Cilalı mobilya temizliğinde unutmamanız gereken ilk kural nem ve suyun cilalı mobilyaları çok çabuk bir şekilde yıpratacağıdır. Su ile nem cilalı mobilyaların lekelenmelerini, renklerinin bulanmasını ve görüntülerinin bozulmasına neden olur.

Bu yüzden cilalı mobilyaların üzerine kesinlikle sıcak herhangi bir kap kaçak koymamalısınız. Ayrıca hem oje hem de parfüm şişelerinden mobilyanızı korumalı ve kesinlikle sert süngerler ile mobilyanızı silmemelisiniz.

Cilalı mobilyaları temizlemenin en güvenli yolu bildiğiniz çaydır. Nasıl mı? Nemli ve yumuşak dokulu bir bezi şekersiz sade ve soğumuş olan çaya iyice batırın ve nemlenmesini sağlayın. Sonrasında cilalı mobilyanızı iyice silin ve kadife bir bez yardımı ile silme işleminden sonra mobilyanızı parlatın.

Cilalı mobilya üzerindeki yağlı lekeleri ve parmak izlerini temizlemek için 1 patatesi ikiye bölün veya bebek pudrası yardımı ile temizleyin.

Mobilyadaki kireç lekelerini su ev sirke karışımına 3 damla kadar yağ damlatarak silerseniz kesinlikle bir iz kalmadığını göreceksiniz.

Eğer sıcak nedeni ile cilalı mobilyanızın üzerinde beyaz lekeler oluşmuş ise hemen lekelerin üzerine biraz parafin sürün. Sonrasında parafin sürmüş olduğunuz bölgelere kağıt koyun ve ılık ütü ile lekeli bölgelerin üzerinden geçin. Sonrasında bu mobilyanızı kadife dokulu bir bez ile iyice parlatın.

İsterseniz temiz bir pamuğa ilk önce bir miktar tuz daha sonra sıvı yağ dökün. Leke tamamen kaybolana dek lekeli bölgeyi bu pamuk ile silebilirsiniz. Eskimiş lekeleri temizlemek için lekelerin üzerine tuz ile yağ dökün. Sonra 2,5 saat kadar bu şekilde karışımı lekenin üzerinde bekletin ve sonrasında silin. Yine parlatma işlemini kadife bir bez ile yapabilirsiniz.

Sıcak tencere ya da tabak izlerini gidermek için biraz limon ile lekeli bölgeleri temizleyebilirsiniz.

Mobilya üzerindeki koyu renkte olan çizikleri üzerilerine tentürdiyot sürmek sureti ile bu koyu çizikleri hemen kapatabilirsiniz.

Evcil hayvanınız tarafından çizilmiş olan mobilyanızı isterseniz mobilyanızın rengine uygun olan bir ayakkabı boyası ile boyayıp tamamen çizikleri yok edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here