Çocuk Pasaportu Nasıl Çıkarılır? | Pasaport Başvuru

0
36
 

Çocuk Pasaportu Nasıl Çıkarılır?

Pasaport, yurt dışı seyahatlerinde kimlik belgesi yerine geçen, kimlikle seyahat edilebilen ülkeler dışındaki ülkelere gitmek için mutlaka bulundurulması gereken belgedir. Önceden çocuklar ve bebekler ebeveynlerinin pasaportuna kaydedilebiliyordu. Ancak şimdi, onlara da pasaport başvurusu yapmak ve kendi pasaportlarıyla çıkmalarını sağlamak gerekiyor. Peki, çocuk pasaportu çıkarılırken neler gereklidir? Bebek pasaportu nasıl çıkarılır? Çocuğa pasaport çıkarırken hangi adımlar izlenir? Bu yazıda çocuk pasaportu için kafanızdaki bütün soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Adım adım çocuklara pasaport nasıl çıkarılır okuyabilirsiniz.

1.Adım: Randevu alma

Çocuk pasaportu çıkarırken öncelikle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün randevu uygulamasından randevu alınması gerekir. Randevuyu randevu.nvi.gov.tr bağlantısından alabilirsiniz. Tek yapacağınız şey bu bağlantıya tıklayıp açılan sayfadaki; T.C. Kimlik Kartı, sürücü belgesi, pasaport, adres kayıt işlemlerinden pasaport işlemini seçmek. Sonrasında sayfa sizi yönlendiriyor. Kolay işlem deneyimi sunuyor. Hangi pasaport türünü seçtikten sonra, bilgilerinizi doldurup, il ve ilçe seçiminizi yapıp başvuru sürecinizin ilk aşaması olan randevu alma işlemini tamamlamış oluyorsunuz.  Çocuk pasaportu için telefonla da randevu almak mümkün. ALO 199 Vatandaşlık Etkileşim Merkezi’nden de randevu alabilirsiniz.

2.Adım: Gerekli belgeleri tamamlayın

Çocuk pasaportu başvurusu için gerekli belgeleri eksiksiz yanınızda bulundurmalısınız. Aşağıda gerekli belgeler sıralanmıştır.

  1.       Nüfus cüzdanı (mutlaka aslı olmalıdır)
  2.       2 adet biyometrik fotoğraf

Fotoğrafçıda pasaport için olduğunu mutlaka belirtin. Fotoğrafın boyutu 5*6 cm olmalıdır.  Bebeklerin de biyometrik fotoğrafı olmalıdır. Bebeğinizin fotoğrafını çekerken bir fotoğrafçıdan yardım almak işinizi kolaylaştırır. Onlar daha tecrübeli olduğundan bebeğiniz kolaylıkla istenilen pozu verecektir. Bebeğinizi götürmeyi tercih etmezseniz kendiniz de bebeğinizi düz beyaz bir zemine yatırıp tam karşıdan kulaklarının ikisi de görünür biçimde nötr yüz ifadeli bir pozunu çekebilirsiniz. Sonra fotoğrafçıya götürüp, istenilen özellikte çıkarttırabilirsiniz.

  1.        Çocuk pasaportu başvurusu için pasaport defter bedelini ve harç bedelini ödediğinize dair dekont gerekiyor.

Çocuğunuz ilk kez pasaport alıyorsa, pasaport defter bedelini ödersiniz. Öğrenciler için harç bedeli ödeme zorunluluğu yoktur. Okula giden çocuğunuza harç bedeli ödemezsiniz.  Bebekler de ise ilk pasaportu olacağı için defter bedeli de harç bedeli de vardır.

  1.        Çocuk pasaportu başvurusu kapsamında öğrenime devam eden çocuklar için öğrenci belgesi

Bu belge çocukların harçsız pasaport hakkı için önemlidir. Böylece harç parası ödemezsiniz. Çoğu zaman sistemde direk görünür fakat talep edilmesi durumunda tedbir amaçlı bulundurabilirsiniz. Öğrenci belgesi okuldan ıslak imzalı alınabildiği gibi edevlet üzerinden de barkodlu olarak alınırsa yeterli olur.)

 5.       Çocuk pasaportu için muvafakat belgesi

Herhangi bir konuda izin alınması gereken kişilerden izin alındığını yazılı olarak içeren belgedir. 18 yaşından küçük reşit olmayan bireylerin pasaportu anne ve babanın ayrı ayrı izin vermesi gerekmektedir. İşte gerekli bu belge muvafakatname olarak bilinir. Eğer muvafakatname, nüfus müdürlüğünden alınacaksa anne ve babanın hazır halde randevu günü, nüfus müdürlüğünde olması gerekir. Ancak anne ya da babadan biri o gün orada olamayacaksa noterden düzenlemesi gerekmektedir. Yani noterler de yapabilmektedir. Ancak noterden işlem yaptırmak ücretli, nüfus müdürlüğünden ise muvakafat belgesi almak ücretsizdir. Anne, baba ayrıysa çocuğun vekaleti kimdeyse onun muvakafat belgesi yeterli sayılmaktadır.

  1.       Eski pasaport

Eskiden alınmış bir pasaport varsa ve iptal edilmemişse mutlaka başvuru sırasında yanınızda olmalıdır.

  1.       Çocuk/bebek engelliyse mutlaka sağlık raporu
3.Adım: Başvuru günü

Aldığınız randevunun günü geldiğinde başvuru saatinden önce gitmeniz özellikle aceleniz varsa sizi öne geçirir. Çünkü sistem birçok kişiye, size de vermiş olduğu saati verir. O saatte orada olursunuz. Fakat yine de sıra olduğu için beklersiniz. İşlemler için nüfus müdürlüğüne kesinlikle çocuğun gitmesi, pasaport işlemi yapılacak çocuğun görülmesi gerekmektedir. Bir başka ayrıntı da 7 yaşından büyük çocukların parmak izinin alınması. Bunun için de mutlaka çocuk yanınızda gelmelidir.

4.Adım: İşlemlerin Takibi

İşlemlerinizi yaptırdıktan sonra e-devlet üzerinden pasaportunuzun ne durumda olduğunu takip edebilirsiniz.

5. Adım: Pasaport çıktıktan sonra nasıl alacağım?

Çocuk pasaportu çıktıktan sonra 7 iş günü içerisinde kargoya verilir. 3 iş günü içinde de kargolanır. Ancak son zamanlarda bu kadar uzun sürmemektedir. Yaklaşık 10 iş günü olarak verilen süre, öngörüyle verilen uzun tutulmuş, tedbirli olunsun diye verilmiş süredir. Yine de almanız gerekenden en az 10 iş günü öncesinden verilmesi çok önemlidir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here