Derin Dondurucu Çalışmıyor ?

0
182

 

Derin Dondurucu Çalışmıyor Çözüm Ve Arızaları  Termostat düğmesi uygun ayardamı? Değilse, sıfırlayın. Ardından, kompresör motorunun çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Kompresör, hareketli hareketli parçalara sahip olmayan büyüklüğünde bir kasadır.

Derin Dondurucu Neden Çalışmaz

Arka taraftaki dondurucunun dibinde. Eğer mırıldanıyor ise ya da sürekli bir ses çıkarırsanız ve buzdolabınız hala soğutma yapmıyorsa, bir ya da daha fazla sayıda farklı bileşenle daha ciddi bir sorun olabilir, daha fazla yardım için kalifiye bir cihaz tamir teknisyenine başvurmanızı tavsiye ederim. Kompresör çalışmıyorsa ve buzdolabına güce sahipseniz, bunlardan bir veya daha fazlası ile ilgili bir sorun olabilir:

Derin Dondurucu Soğutmuyor

Kompresör, Termostat, Aşırı yük, röle veya kondansatör, Defrost zamanlayıcısı, Kondenser fan motoru

Derin Dondurucu Neden Soğutma Yapmaz ?

  • Derin dondurucuların dönem dönem arıza yapmaları farklı nedenlerden kaynaklıdır. Bu kaynağı belirlemek ise doğru müdahale için şarttır.
  • Buzdolabınızın derin dondurucu bölümü soğutmuyorsa bu arıza buzdolabındaki buz çözme ile ilgili bir arıza olduğunun işaretidir.
  • Derin dondurucuların sistematik işleyen bir sistemleri vardır. Dondurucu kısmındaki bu sorun dondurucu sisteminin tıkalı olduğunun göstergesi olabilir.
  • Derin dondurucu kısmındaki bu arıza kaynağı kompresörden kaynaklı olabilmektedir. Eğer kompresör bozulmuşsa buzdolabınızın derin dondurucu kısmı beklenen performansla çalışmaz ya da bazen hiç soğutmayabilir.
  • Derin dondurucuların soğutmamasının bir diğer nedeni de gaz sızdırıyor olabilmesidir. Böyle bir arıza sık karşılaşılan bir durum olmamakla birlikte derin dondurucuları devre dışı bırakmaya yeten bir arızadır.
  • Derin dondurucunuz elektrik yükünden olumsuz etkilenmiş olabilir. Bu durum evlerde sık karşılaşılan bir durumdur. Bu durumun devamında ise devre elemanlarından biri kendi görevini yerine getiremez. İşte bunun sonucunda derin dondurucudaki arıza ortaya çıkmış olur.
  • Derin dondurucudaki soğutma sorunu kondanser fanından kaynaklı bir arızadan ötürü meydana gelmiş olabilir. Eğer dondurucunun bahsettiğimiz bu fanı herhangi bir durumdan ötürü çalışmıyorsa o zaman dondurucu performans düşüklüğü yaşar ve soğutamaz.
  • Kimi derin dondurucularda hızlı dondurma bölümü bulunmkatadır. Eğer derin dondurucunun soğutma sorunu varsa hızlı dondurma bölümünün de mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Çünkü kimi arızalar bu bölümden kaynaklı olabilmektedir.

Derin Dondurucu Tık Sesi Geliyor

Başlatlatma Rölesi

Çalıştırma rölesi kompresöre güç sağlar. Çalıştırma rölesi düzgün çalışmıyorsa, kompresör aralıklı olarak çalışabilir veya hiç çalışmayabilir. Kompresör çalışmazsa, dondurucu soğumaz. Çalıştırma rölesinin arızalı olup olmadığını belirlemek için dondurucuyu fişten çekin ve çalıştırma rölesini kompresörden çıkarın. Start ve run terminalleri arasındaki sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Çalıştırma rölesinde süreklilik yoksa veya yanık kokuyorsa değiştirin.

Kompresör Arızası

Kompresör, soğutucu akışkanı sıkıştıran ve soğutucu akışkanı evaporatör ve kondenser serpantinleri içinde dolaştıran bir motordur. Elektrik pimi arasındaki sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın, elektrik pimleri arasındaki sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here