Dyson V8 ve Xiaomi Roid Mi Handheld Karşılaştırması

0
183

Bilmemeniz durumunda, Roidmi bir Xiaomi ürünüdür ve bu ağırlıklı olarak beyaz renk şeması ve Macintosh’a benzeyen şık bir tasarıma sahiptir.

Dyson’un tasarımı, parlak mavi, kırmızı, turuncu ve gri kombinasyonu ile Roidmi’nin minimalizminin aksine yüksek sesle. V6 ürün serisinin aynı tasarım ipuçlarını koruyor , ancak şimdi hijyenik özelliğe sahip daha iyi bir toz kabına sahip.

Roidmi’nin hijyenik sistemi veya hızlı bir serbest bırakma mandalı yoktur, bu nedenle boşaltılması daha karışık olacaktır.

Xiaomi Roidmi F8 ve Dyson V8: Tasarım ve Ergonomi

Ardından, ergonomi ve tasarım söz konusu olduğunda Roidmi F8 ve Dyson V8’in nasıl farklı olduğuna bakalım. Bu iki ürün işlevsellik açısından benzer olsa da, her ikisi de tasarım açısından farklıdır.

F8, neredeyse monoton kaplaması ile basitliği bağırırken, V8 parlak turuncu değnek ve tetik anahtarı ile yüksek ve iğrenç.

Roidmi F8

Roidmi F8 Ergonomi
Roidmi F8’in sapı dönüyor ve birçok kavrama seçeneği sunuyor. Bir dezavantajı bileğe en fazla baskı yapan ağırlık dağılımıdır.

Tipik Xiaomi tarzında, çubuk vakumları bazı kırmızı aksanlarla tamamen beyaz bir görünüme sahiptir. Tüm ataşmanlar sağlam bir hisle yerine kilitlendiğinde uyum ve bitiş mükemmeldir.

Bir Roidmi’nin bir Dyson nakavtı olduğunu düşünemezsiniz çünkü çok farklı görünüyor.

Üstte motor ve çöp kutusu ile aynı tasarım prensibini kullanırken konsept farklıdır.

  • Kutu yönü , yatay olarak hizalandığı Dyson V10’a benzer . Güç düğmesi, kolay erişime sahip olduğunuz döngü sapının üstündedir.

Sürekli olarak bir tetikleyiciyi sıkmaktan endişe etmenize gerek yoktur çünkü güç düğmesine bastığınızda motor açık kalır.

Maks moduna erişmek için tek yapmanız gereken güç düğmesine ikinci kez basmaktır. Kapatmak biraz zor – kapatmak için güç düğmesini birkaç saniye basılı tutmanız gerekir.

Kulp farklı kavrama seçeneklerine izin verse de, bileği bükmem veya kolu arkadan tutmam gerektiğinden tasarımın bileğimi ve kolları bel üzerinde daha fazla yorucu bıraktığını hissediyorum.

Roidmi F8 Kulp
Başka bir seçenek de kolu arkada tutmaktır, ancak bunu yapmak, tüm vakum ağırlığını taşırken bileğinizi hızla dışarı atar.

Dyson V8

Dyson V8 Ergonomi
V8, motorun hemen altında bulunan bir tetik anahtarı kullanır. Sürekli sıkmak yorucu olabilir, ancak tutamak konumu, zeminin üzerinde temizlerken vakumun ağırlığının çoğunu kola ve bileğe koyan F8’in tutamağına kıyasla daha iyi ağırlık dağılımı sağlar.

Dyson V8, mavi, gri, kırmızı ve turuncu tonlarıyla Roidmi’den çok renklidir. Yukarıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz gibi, motoru çalıştırmak için bir tetikleyici kullanır.

Tüketiciler bu konuda uzun süredir şikayet ediyorlar, ancak Dyson bu sistemi yeni V10 ve V11 modellerinde bile kullanmaya devam ediyor .

Her varyant biraz farklı bir renk şemasına sahip olacaktır, ancak tüm V8 ürünlerinin aynı motora sahip olması ve aynı miktarda güç üretmesi nedeniyle performansla ilgisi yoktur.

Önceki varyantlar için, tetik daha yumuşak değildi, bu da daha fazla çaba anlamına geliyordu. Daha yeni seçeneklerin daha yumuşak tetikleyicileri vardır, bu nedenle parmak ve bilek yorgunluğu bir sorun kadar büyük olmaz .

Roidmi F8 ve Dyson V8 Şarj Tüketimi.

Her iki ürünün teknik özelliklerine bakıldığında, bu kablosuz vakumlar 115’te aynı hava watt numaralarına sahiptir. Bu nedenle teknik olarak güç aynı olmalıdır.

Bunu doğrulamak için, çubuktaki hava akışını ölçmek için bir anemometre kullanarak bir hava akımı testi yaptım. Sayıları yapay olarak artırabilecek herhangi bir dış türbülansı en aza indirmek için pencereler ve fanlar kapalı olduğunda mümkün olan en iyi doğruluğu sağlamak için bunu birkaç kez yaptım.

Asadaki her bir modelin hava akış numaraları için lütfen aşağıdaki tabloya bakın.

Hava akımı derecesi Düşük Yüksek
Dyson V8 24 CFM 41 CFM
Roidmi F8 20 CFM 37 CFM
  • Bu bir var düşük üzerinde% 18 fark ve en yüksek üzerinde% 10.25 farkının oldukça önemlidir.

Dolayısıyla, kağıda eşit olmasına rağmen, Dyson V8, farklı güç ayarlarında Roidmi F8’den daha fazla hava akışı üretir.

Toz Haznesi Tasarımı

Bu iki ürün arasındaki diğer bir fark, toz kabının tasarımıdır. Dyson, 0,54 litreye kadar kir tutabilen daha büyük bir kapasiteye sahiptir , F8 ise sadece 0,4 litrelik bir kapasiteye sahiptir .

Roidmi F8

Toz haznesini çıkarma Roidmi F8
Roidmi F8 kutusunu boşaltmadan önce, gövdeden çıkarmanız gerekir.

Roidmi’nin çöp kutusu Dyson V10 ile benzer bir yönelime sahiptir ve burada arkasındaki motorla yatay olarak hizalanır. Bunu yapmasının bir nedeni motorun verimliliğini ve filtrasyonunu artırmaktı.

Bu tasarımın dezavantajı daha küçük çöp kutusu boyutudur. Boşaltmak için, kutuyu çerçeveden çıkarmanız ve altındaki kapıyı tutan mandalın kilidini yavaşça açmanız gerekir.

Dyson V8

Dyson V8 toz haznesi
Dyson tarafından kullanılan hijyenik sistem, V8’in boşaltılmasını V6’dan çok daha kolay hale getiriyor.
  • Dyson V8’in bin kapasitesi, önemli olduğunu düşündüğünüz şey değil, ancak Roidmi’ye karşı yan yana koyduğunuzda, gözle görülür şekilde daha büyük .

Dyson, V8’in çöp kutusunun dolum hattında 0.14 galon (veya 0.54 litre) alabileceğini söylüyor. Ama yine de bu sayıyı kolayca iki katına çıkaracak.

V8’in haznesinin hijyenik sistemle boşaltılması, hızlı serbest bırakma mandalına bile sahip olmayan Roidmi F8’den daha kolaydır.

Ana Temizlik Kafalarının Karşılaştırılması

Dyson V8 ve Roidmi F8 Temizleme Kafalarının yan yana karşılaştırması
Roidmi F8 zemin aletini çevreleyen iki Dyson temizleme kafası.

Yukarıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz gibi, Dyson V8 sert zeminleri ve halıları temizlemek için iki ayrı araç kullanırken Roidmi F8’de sadece bir araç ve iki ayrı fırça var. Her iki alet de sağlam bir şekilde üretilmiştir ve mobilyaların altındaki derinliği temizlemek için dönebilir ve düz olabilir.

Roidmi F8

Roidmi F8 temizleme başlığı ve iki fırça
Roidmi F8 ana temizlik aracı ve fırçalar closeup.

İki ayrı ataşman kullanan Dyson’dan farklı olarak, Roidmi yalnızca değiştirilebilir fırçaları olan tek bir zemin aracıyla birlikte gelir.

Kutunun dışında iki rulo fırça alırsınız – yumuşak bir rulo çubuk ve birleşik rulo fırça.

Yumuşak rulo çubuk en iyi çıplak zeminlerde, kombo fırça ise halılarda en iyi şekilde çalışır.

Ancak, testlerimde, yumuşak silindir çubuğunu halı üzerinde de kullanabileceğinizi buldum.

En az alçak kilim ve halılardaki yüzey kirlerini toplayabilecek, ancak derinlemesine temizlemeyecektir.

Tek bir alet kullandığından, hem yumuşak silindir çubuğu hem de birleşik fırça için boşluk aynıdır.

Cheerios boyutlu kire sığacak kadar alana sahiptir ve düşük açıklığa sahip aletlerle ortak kar sürme etkisini en aza indirir.

  • Roidmi’nin bir avantajı, birincil temizlik kafasının V8’in doğrudan tahrikli bağlantısından daha fazla açıklığa sahip olmasıdır.

Yumuşak silindir çubuğu, sert zeminlerde kiri etkin bir şekilde toplamak için mükemmel bir iş çıkarır.

Roidmi ayrıca düşük ışık koşullarında görünürlüğe yardımcı olan bir dizi LED ışığına sahiptir.

Roidmi F8 LED far

LED farlı bir alet kullanmadıysanız, mobilya altındaki tozu takip etmek için çok yardımcı olur.

Dyson kablosuz vakumlarının hiçbirinin sahip olmadığı bir özellik.

Dyson V8

Üst düzey Dyson V8 Absolute’u seçerseniz, hem kabarık aracı hem de doğrudan tahrikli (veya açılan fırça) araçları alırsınız. Bu aletler sırasıyla çıplak zeminlerde ve halılarda en iyi şekilde çalışacaktır.

Solda yumuşak rulo fırça ve sağda doğrudan tahrik aracı var.

Yukarıda daha önce bahsetmiştim, ancak Dyson’un yumuşak silindir çubuğu aracının en büyük avantajlarından biri sahip olduğu açıklık miktarı.

Yüksek boşluk, daha büyük bir kir yığını ile uğraşırken daha iyi sonuçlara dönüşen daha fazla silindir çubuğuna maruz kalma anlamına gelir.

Pirinç ve kinoa gibi şeyler haricinde bu vakumla kir parçalama riski daha az olacaktır.

Bir sonraki kat aracı, Dyson’un kombo fırçasının versiyonu olan doğrudan tahrik temizleme kafasıdır.

Bu araç, ince tozları toplayabilen ve halıyı karıştırabilen yumuşak karbon fiber ve sert naylon kılları birleştirir.

Bu markaların her ikisi de temizleme yüzeyinde ve gömülü kirde mükemmel bir iş çıkarır (temizleme performansı bölümünde olduğundan daha fazla).

Süzme

Roidmi, bir örgü filtre, siklonik, HEPA filtre ve polimer sünger içeren dört katmanlı bir filtreleme sistemi kullanır. Tüm bunlar, çöp ve alerjenleri çöp kutusunun içinde tutmak için birleşir.

Egzoz yan tarafa üflenir, böylece vakum yaparken yüzünüzdeki hava üfleme konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Ancak, F8 filtresi yıkanamaz ve periyodik olarak değiştirilmesi gerekir. Roidmi, filtreyi ne zaman değiştireceğinizi söyleyen bir uygulamaya sahiptir.

İyi haber şu ki, Roidmi F8 filtreleri ucuz ve Amazon’da kolayca mevcut.

Dyson, bir motor öncesi filtre, ağ, siklon ve bir motor sonrası filtre ile benzer bir sistem kullanır.

  • Her iki vakum 5 mikron testini geçti, bu yüzden filtrelemeleri alerjenleri toz kabının içinde tutmak için yeterlidir.

Dyson filtreleri, vakumun ömrünü uzatması gereken ömür boyu filtrelerdir, ancak kurumasını beklerken arıza süresini ortadan kaldırmak için yedek filtreler satın almanızı şiddetle tavsiye ederim .

Pil ve Çalışma Süresi

Roidmi F8 , üreticinin 55 dakikaya kadar çalıştığını iddia ettiği yüksek performanslı bir LG lityum iyon pil kullanır .

  • Bununla birlikte, yaptığım testler , düşük ayardaki yalnızca emişli araçları kullanarak sadece 50 dakika 33 saniyeye kadar çalışacağını ortaya koydu . Motorlu fırçayı kullanmak pil ömrünü yaklaşık 47 dakika azaltır .

Öte yandan V8, Dyson’un 40 dakikaya kadar çalışacağını söylediği bir nikel-kobalt pil kullanıyor . Bu aslında 41 dakika hafifçe bu rakamı aşarsa sen motorsuz araçlardan birini kullanarak eğer,.

En yüksek ayarda, ana temizleme kafası ile bu sayı 8 dakikaya iner .

Dyson’lar için merak ettiğiniz başka bir başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz. Dyson Başlık Kırılması, Dyson Motor Arızası ve Dyson Şikayetleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here