Güneş Ocakları

0
47

Eminim hepimiz güneş ışınlarının tek noktada toplandığında çok yüksek bir ısı elde edildiğini biliyoruzdur. Buna bir örnek olarak elimizdeki bir mercek sayesinde yanabilen hertürlü maddeyi yakmamız münkündür.Güneş ocaklarının mantığıda aynı temele dayanır. Geniş alandaki güneş ışınlarını bir noktada toplayarak 130-140 derecelere varan ısı elde edilir. Aslında çoğumuza yabancı bir terim olmasına rağmen özellikle Çin,Hindistan ve Nijerya gibi sıcak ülkelerde hemen hemen her evde kendi yaptıkları güneş ocakları mevcuttur.

Güneş ocakları 3 çeşite ayrılır.

1 – Kutu Şeklindeki Ocaklar
2 – Katlanabilir Ocaklar
3 – Parabolik Ocaklar

1-Kutu Şeklidenki Ocaklar
Üst kısmı cam, iç kaplaması da yansıtıcı parlak malzemeden yapılmaktadır. İçeri giren güneş ışınlarının sera etkisiyle ortamı ısıtması sonucu yemek pişirilmektedir.

Yemekleri yavaş yavaş pişirmeyi sağlayan kutu ocakları kapalı bir kutu şeklindedir.

Kutu ısıtıcıların alt kısımları ve içinde yemek pişirmek için kullanılan kap siyah renkli malzemelerden yapılmalıdır. Bu durum ısının tutulmasını kolaylaştıracaktır.

kutuocak

2 – Katlanabilir Ocaklar

Katlanabilir güneş ocakları taşıma kolaylığı olan,gelen güneş ışınlarını merkezde toplama mantığı ile çalışan ocaklardır. Bu tür ocaklar genelde üzeri alüminyum folyo kaplı karton kutulardan yapılır. Pişirmek için yemeği koyduğunuz kabın siyah renkte olması yemeğin çabuk pişmesini sağlamaktadır.

3 – Parabolik Ocaklar

Parabolik ocaklar çanak şeklinde olup; en yüksek ısıyı elde eden ocaklardır. Güneşi sürekli takip etmesi gerektiğinden özellikle kısa süreli pişirmelerde ideal dir. Çok yüksek ısı verdikleri için odak noktasına temas edilmemelidir. Maliyeti diğer ocaklara nazaran yüksektir.

parabolik

Enerjinin bu kadar kısıtlı ve pahalı olduğu ülkemizde güneş ocakları geliştirimeye açık olduğundan çok önem kazanıyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here