Halı ve Mobilyadan Su Lekesi Çıkarma

0
52

 

Halıda meydana gelen bu aşırı ıslaklık nedeni ile sadece halılar değil zemin dahi küflenebilir ve bu küflenme nedeni ile hiç hoş olmayan kokular da meydana gelebilir.

Yine bu aşırı su ile küflenme nedeni ile bazı halılar solabilir hatta ve hatta bu halıların boyaları dahi akabilir.

Bu yüzden bu tür aşırı ıslanma durumlarında hiç vakit kaybetmeden banyo havluları yardımı ile fazla su hemen halıdan emdirilmelidir. Gerekirse fazla suyu tamamen emdiğinden emin olmak için havlunun üzerinde yürüyebilir ve havlunun suyu iyice emmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer su çok fazla ise yapılması gereken ilk hareket vakit kaybetmeden halıyı toplamak ve halının diğer tarafını çevirerek kurutmaktır. Eğer gerekli görürseniz saç kurutma makinesi ya da sıcak fanı tutarak da yağmurlu havalarda halıyı dışarıya çıkartmaksızın kurutabilirsiniz.

Fakat içeride kurutma yapacaksanız halının cinsinden emin olmanız gerekmektedir. Çünkü bazı halılar sentetik karışım içerirler ve bu halılar da radyatör peteklerine yaklaştırıldığında hemen yanabilirler.

Eğer halınız çok fazla bir şekilde ıslandı ise ve kış dolayısı ile kurutmanız da kolay olmayacaksa ve halınız çok değerli ise mutlaka uzman bir temizleme firmasını kullanmanızda fayda var.

Mobilyadaki Su Lekeleri

Mobilyaların üzerinde olan su lekeleri hem sızan vazolardan hem de ıslak bardaklardan dolayı oluşabilir.

İlk adım olarak mobilya üzerinde lekenin bulunduğu kısmın cilası çıkartılmalı ve sirkeli nemli bir bez yardımı ile ıslak olan leke silinmelidir. Bu işlem hem eski cilanın çıkmasını hem de tahtanın koyulaşmasını sağlar. Bu işlemin ardına hemen mobilya yüzeyi iyice kurutulmalıdır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here