Katran Lekesi Nasıl Çıkar?

0
171

 

Katran lekesinin hemen bıçak yardımı ile katı kısımlarını kazıyın. Lekeli olan bölgeyi kalın ve temiz mendillerin üzerine serip okaliptüs ile ıslatılmış olan eski bir diş fırçası yardımı ile iyice silin. Mendiller kirlendikçe hemen diğer mendili alın. Daha sonra lekeli bölgeyi tencerenin ya da tabağın üzerine yayıp üzerine bir miktar okaliptüs yağı dökün ve ovmaya devam edin. Ya da yağı döktükten sonra lekeli bölgeyi bıçak ile kazımaya devam edin.

Lekeli olan bölgeyi iyice emdirdikten sonra tencereyi durulamayı ihmal etmeyin. Katran lekesi tamamen yok olana dek aynı işlemleri uygulamaya devam edin.

Eğer elinizin altında okaliptüs yağı yok ise kuru temizleme sıvısı veya karbon tetra klor ya da neft yağı kullanınız.

Kurumuş Katranı Temizleme

Katladığınız temiz mendillerin üzerine yayın ve sonra ıslatılmış olan ayçiçeği yağı ile katran lekesini iyice yumuşatın. Daha önce de belirttiğimiz gibi okaliptüs yağını katranı çözdürmek için kullanınız.

Lekeli olan bölgeyi deterjan ile başparmaklarınızın arasında iyice ovun ve elinizin dayanabileceği derecede sıcak su ve tazyikli su ile iyice durulayın. Durulamada sıcak suya daha fazla dayanmak için mutlaka eldiven giymeye özen gösterin. Eğer sarı lekeler kalır ise peroksit ile lekeyi nemli tutup güneş ışığında bir süre boyunca bekletip beyazlatın.
Yıkanamayan türde olan eşyaları vakit kaybetmeden hemen kuru temizleyiciye yollayın.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here