LG Bulaşık Makinesi Hata Kodu E1

0
51

LG Bulaşık Makinesi Hata Kodu E1 cihazınızın sızıntı yaptığı anlamına gelir. Bu bir AE hata kodu ile tamamen aynıdır. Neden iki özdeş hata kodu soruyorsunuz? Bu soruya kesin olarak cevap vermek karmaşıktır. Görünüşe göre, kodlardan biri eski LG bulaşık makinesi modellerinde ve diğeri modern cihazlarda ortaya çıkıyor. Bununla birlikte, su sızıntısına bakmanız ve sorunun nedenlerini bulmanız gerekir.

LG Bulaşık Makinesi Hata Kodu E1

Dışarıdan, bir kullanıcı su akışını fark etmeyebilir. Ancak, bulaşık makinesinin altında yerleşik bir şamandıra veya su sensörü olan özel bir tepsi vardır. Bir sızıntı varsa, bu tavada su birikir ve şamandırayı yukarı kaldırır, bu da kontakları kapatır. Bu nedenle sensör, LG bulaşık makinesinin akışı hakkında kontrol kartına bir sinyal gönderir. Böylece, E1 hata kodu görünür. Bu sistem aynı zamanda Aquastop olarak da adlandırılır – kaçak koruma sistemi.

LG bulaşık makinesinde E1 hata kodu göründüğünde önce kontrol etmeniz gerekenler

Su kaçağının birçok nedeni vardır. Sorun aşağıdakilere atıfta bulunabilir:

  • Bulaşık makinesinin yanlış takılması (seviye ve hortum)
  • Bulaşık makinesi kapısı sızdırıyor
  • Sızıntılara karşı korumanın servis kolaylığı
  • Tüm branşman borularının bağlantıları
  • Tank patlaması
  • Sirkülasyon pompa seti, pompa ve diğer birçok öğe.

Yani, hepsini kaynatmak için, akışın nerede oluştuğunu ve nasıl ortadan kaldırılacağını anlamanız gerekir.

Bulaşık makinesi kapısı sızıntısını ortadan kaldırma

Bulaşık makinesi kapısının altından su kaçağı en yaygın sorundur. Umarım, E1 hata kodu gibi kolayca çıkarılabilir. Bunu yapmak için, kapağı açın ve cihazın çevresi boyunca eski sızdırmazlık sakızını manuel olarak yırtın. Ardından, LG bulaşık makinesinin belirli bir modeline uygun yeni bir sızdırmazlık sakızı alın. Ellerinizle, malzemeyi eskisini çektiğiniz yere yerleştirin. Bulaşık makinesinin çevresini dikkatlice hareket ettirin. Conta çok uzunsa, makasla kesin.

Cihazın etrafındaki contaya ek olarak, kapı tabanında da bir conta vardır.

Nasıl değiştirilir:

  1. Kapağı açın ve çevre etrafındaki cıvataları sökün.
  2. Kapağı kapatın ve ön paneli çıkarın.
  3. Ardından, kapıyı açın ve bulaşıklara engel olmamak için bulaşıkların alt sepetini çıkarın. Cımbız kullanarak, kapı altındaki sızdırmazlık sakızını yavaşça çekin.
  4. Ardından yeni bir conta alın ve ucu tankın kenarına tam olarak denk gelecek şekilde takın. Ardından contayı tamamen kapıya yerleştirin. Oluğa tam oturduğundan emin olun ve ardından paneli kapıya vidalayın.

Hortum ve boru kontrolü

LG bulaşık tepsisine su sızmasının olası nedenlerinden biri, kanalizasyon ve drenaj sistemleridir. Bu nedenle, kalan yiyeceklerden gelen filtreleri ve hortumları düzenli olarak kontrol etmek ve temizlemek gerekir. Tankın altına monte edilmiş bir filtreyi durulamak karmaşık değildir. İnce ağı çıkarın, camı sökün ve parçayı akan su altında durulayın.

Hortum sızdırmazlığını ve boru bağlantılarını kontrol etmek için içeri bakmanız gerekir. Bunu yapmak için, bulaşık makinesini ters çevirin ve genellikle mandalın önündeki cıvatalara monte edilen tavayı çıkarın. Tepsinin altında cihazın “iç kısımlarını” göreceksiniz. Hortumların parçalara ne kadar sıkı bağlandığını kontrol edin ve gerekirse bağlantı kelepçelerini veya püskürtme uçlarını değiştirin. Basit bir damla bile bulaşık makinesi açıkken bir jete dönüşebilir. Böyle bir durum LG bulaşık makinesinde E1 hata koduna neden olabilir.

Valf, su sensörü

Püskürtme uçlarının kontrol edilmesi, doldurma valfini inceleyin. Üzerinde pas izleri varsa, bu parçayı değiştiren ilk işarettir. Su seviye sensörüne gelince, palet üzerinde, sızıntı koruma sistemi Aquastop’un kurulduğu yerde bulunur. Su kaçağı durumunda, vana arızalanır veya vidalanır. Su seviyesi sinyali kontrol kartına iletilmez. Buna göre, pompa çalışmaz ve Aquastop koruması tetiklenir. Çok fazla su varsa, paletten zemine akar. Sorunu gidermek için sensörü değiştirin.

Tank patladıysa ne yapmalı?

Nadir durumlarda, bulaşık makinesinin içinde plastik bir tank patladığında bir sızıntı meydana gelir. Cihaz çok uzun süre hizmet verdiyse veya bir imalat hatası varsa ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda, sorunun giderilmesi yeni bir bulaşık makinesi satın almaya dönüşür, çünkü onarımlar çok pahalı olabilir. Çatlağı tespit etmek zordur. Ama onu bulup demledikten sonra çok para kazandıracaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here