Miele Fırın Sorun Giderme

0
42
Çanak çok kuru.
Sebep 1:
Yanlış çalışma modu seçilmiştir.
Sebep 2:
Pişirme haznesindeki sıcaklık çok düşük.
Sebep 3:
Pişirme haznesinde çok fazla nem olması, programın sonunda bir kabuğun oluşmasına neden olarak, yemeğin aynı anda kurumasını sağlar.
Çözüm 1:
“Üst ve alt ısı” modunu kullanın, bu çalışma odasında daha az yoğun hava hareketine ve sonuç olarak nem tutmaya katkıda bulunur.
Çözüm 2:
Sıcaklığı 10-20 ° C artırın.

Çözüm 3:
Konveksiyon modunu kullanın, bu çalışma odasında daha yoğun hava hareketine katkıda bulunur veya pişirme yüzeyindeki gözenekleri yavaşça kapatmak için nemi eşit şekilde dağıtacak şekilde sıcaklığı 10 – 20 ° C düşürür.Ayrıca, fırında bu fonksiyon varsa nem azaltma fonksiyonunu etkinleştirin. Islak hazır yiyeceklerin ambalajındaki talimatları izleyin (örneğin, patates kızartması pişirirken) ve nem seviyesini azaltmak için pişirme sırasında birkaç kez karıştırın. Pişirme sırasında fırın kapağının açılması nemi azaltabilir.

Tabak, tabloda belirtilen pişirme süresinden sonra hazır değildir.

Sebep 1: Yeterli pişirme süresi yok.
Sebep 2: Fırında yemek pişirmek için pişirme kağıdı veya diğer aksesuarlar.
Sebep 3: Uygun olmayan fırın tepsisi veya ısıyı yansıtan fırın tepsisi.
Sebep 4: Pişirme tarifindeki değişiklikler ve değişiklikler pişirme süresini artırabilir. Daha fazla sıvı veya yumurta eklemek, hamurun daha nemli olmasını sağlar ve pişmesi daha uzun sürer.
Çözüm 1: Pişirme süresini artırın.
Çözüm 2: Şu anda gerekli olmayan tüm aksesuarları fırından çıkarın. Hava akışını kısıtladığı ve pişirme yoğunluğunu azalttığı için yağ filtresini çıkarın. Yağ filtresini sadece kızartırken kullanın.
Çözüm 3: Mümkünse daima karanlık, ince duvarlı fırın tepsileri kullanın.
Çözüm 4: Malzemelerin miktarını kontrol edin ve pişirme süresini uygun şekilde ayarlayın.Pişirme çok soluk bir renge sahiptir ve yanlarda ve altta çatlaklar vardır.
Sebep: Pişirme haznesindeki nem içeriği çok düşüktü.
Çözüm:
– Fırın buharlı bir konveksiyon fonksiyonuna sahipse, buhar takviyesini çok daha erken başlatın.
– Fırında buharlı konveksiyon işlevi yoksa, fırınlanmış ürünleri pişirme işleminden önce ve sonra bir fırça veya püskürtme tabancası kullanarak suyla nemlendirin.Pişirme pişirme sırasında yerleşir.
 
Sebep 1:Ayarlanan sıcaklık çok yüksek olduğu için pişirme işlemi çöker. Sonuç olarak, kabuk çok hızlı bir şekilde oluşur ve pasta (kek) içinde pişirmek için zaman yoktur. İçindeki hamur hala viskoz ise bu sorunu fark edebilirsiniz.Sebep 2:
Kek kalıptan “kaçtı”. Pastanın tamamen hazır olduğunu görüyorsunuz, ancak içinde pişmiş ve eşek yok.
Çözüm 1: Sıcaklığı 15-20 ° C düşürün ve pişirme süresini artırın.
Çözüm 2:
– Kek hamurunu hazırlarken kabartma tozu miktarını azaltın. 500 g un başına birden fazla poşet kullanmayın, aksi takdirde hamur çok fazla yükselir ve ortaya çıkan kabuktan kırılır.
– Maya hamuru yaparken, hamurun pişirme sırasında çökmesini önlemek için hamur tutma süresini kısaltın.Kalıpta pişirme sırasında pişirme yerleşir.
Sebep 1: Hamur çok yükseldi (“kaçmak”).
Sebep 2: Hamur çok yumuşak.
Sebep 3: Fırında çok yüksek yağ içeriğine sahip bir hamur kaldırılırken buhar çıkarsa, hamur sızabilir.
Sebep 4: Test sırasında sıcaklık çok yüksekti.
Sebep 5: Yaşlanma süreci çok uzun.
Çözüm 1: Bekletme süresini önemli ölçüde azaltın.
Çözüm 2: Hamura daha az sıvı ekleyin.
Çözüm 3: Çok yüksek yağlı mayalı bir hamurun yayılmasını önlemek için fırına buhar girmesine izin vermeyin.
Çözüm 4: Sıcaklığı azaltın.
Çözüm 5:Yaşlanma sürecini kısaltın. Hamuru yükseltmenin otomatik Ekmek programının bir parçası olduğunu lütfen unutmayın. Hamuru beklemeye gerek yok. Pişirme piştikten sonra yerleşir.
Sebep:
Pişirme yeterince uzun pişmedi.
Çözüm:
Pişirme süresini artırın. Pişirme kabuğu zaten çok karanlıksa, sıcaklığı 10-20 ° C düşürün.Not:
Süzme peynirli bir pasta yapıyorsanız, bu yerleşim normaldir. Pişirme programı bittikten sonra, bu pastayı çok fazla eşe kalmaması için fırında beş dakika daha bekletin.Hamur işlerindeki kabuk çok kalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here