Orhan Pamuk Kimdir?

0
141

3960_orhan-pamuk-

7 Haziran 1952 yılında İstanbulda dünyaya gelmiştir. Gerçek adı Ferit Orhan Pamuktur. Kalabalık bir aile yapısında dünyaya gelmiş ve yetişmiştir. İstanbulun Nişantaşı semtinde büyümüştür. Gençlik yıllarında ressamlık yaparak kendini geliştirmiştir. İstanbulda Amerikan Lisesi olan Robert Collegede, Üniversiteyi de İstanbul Teknik Üniversitesinde mimarlık bölümünde okumaya başladı fakat okulu bitirmeden bıraktı. Daha sonra İstanbul Üniversitesinde gazetecilik okudu ama bu bölüm üzerine de hiç çalışmadı. Okuduğu bütün bu bölümlere rağmen, en son olarak yazı yazmayı tercih etti ve 23 yaşında yazarlığa başladı.

3960_orhan_pamuk

Türk Edebiyat tarihinin en usta yazarlarından biridir. Özellikle de son zamanlarda Türkiyedeki en büyük yazar olarak tanıtabiliriz. Son günlerde Dünyada da saygınlığını ispat etmiş ve sürekli olarak ödüller almakta ve her geçen gün kendini geliştirmektedir. Almış olduğu ödüllerden en saygın olanı 2006 yılında almış olduğu “Nobel” Ödülüdür. Türk tarihinde bu ödülü almaya hak kazanan tek Türktür. Bu ödülü en genç yaşta alan kişilerden biridir. Orhan Pamukun eserleri dünya da altmış dile çevrilmiştir ve yüzden fazla ülkede yayımlanmıştır. Ayrıca Orhan Pamukun eserleri on bir milyondan fazla baskı yaparak büyük bir başarı elde etmiştir. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından her yıl verilen Nobel Edebiyat Ödülünü aldıktan sonra “TIME” dergisince dünyanın en etkili 100 insanından birisidir.

 

Orhan Pamukun kitaplarından bahsedecek olursak; ilk kitabını 1979 yılında “Karanlık ve Işık” adını vererek yayımlamıştır. Daha sonraki eserleri de, Cevdet Bey Ve Oğulları, Sessiz Ev, Yeni Hayat, Gizli Yüz, Beyaz Kale, Kar, Kar / Sert Kapak, Öteki Renkler, Kara Kitap ve Benim Adım Kırmızı’dır. Kitaplarının yanı sıra Öteki Renkler ve Gizli Yüz adlı filmlerinde senaryolarını yazmıştır.

Orhan Pamuk yazdığı kitaplar sayesinde Nobel Ödülünün yanı sıra, Milliyet Roman Yarışmasında birincilik, Orhan Kemal Roman Ödülü, Madaralı Roman Ödülü, Prix De La Decouverte Europeenne, Independet Award For Foreıgn Fıctıon, 2010 yılında ABDde en iyi on kitaptan biri seçilmiştir. Ayrıca Intrernatıonal IMPAC Dublin Lıterary Award ve TIME dergisi tarafından da 2006 yılında Dünyamızı Şekillendiren 100 kişi arasına girmeyi başararak büyük başarıya imza atmıştır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here