Portakal Yağı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

0
158
Portakal Yağı Faydaları

 

Portakal yağı hakkında bilgi. Portakal yağının nelere faydası vardır? Portakal yağı nasıl kullanmalıyım? Portakal yağını yakından incelemeye ne dersiniz?

Portakal Yağı Nedir?

“Citrus Sinensis” latince adıyla bilinmekte olan Portakalın yağı, portakal bitkisinin özütülmesiyle elde edilmektedir. Portakal yağı nasıl yapılır sorusunun cevap aramak için ise soğuk presleme yöntemi adı verilen bir yöntemle portakalın kabuğundan çıkarılmasıyla olur. Uçucu özelliği bulunan portakal yağı; bu işlemle birlikte kimyasal maddelerden de arındırılarak kullanılabilir hale getiriliyor.

Piyasalarda, portakal suyunun bir yan ürünü olarak portakal yağı kabul görülmektedir. Bir portakaldan elde edilip çıkartılan portakal yağının kullanım süresi yaklaşık olarak 6 aya tekabül etmektedir. Tatlı bir narenciye kokusuyla sevilen portakalın yapısı, insan metabolizmasında gaz giderici, afrodizyak, spazm çözücü, antiseptik, antidepresan ve yatıştırıcı etkiler bıraktığı için pek çok amaçlarda kullanılabilecek natürel ve güvenilir bir ürün olarak dikkat çekmektedir. Acı portakal yağı ve tatlı portakal yağı olarak iki ana başlıkta portakalı inceleyebiliyoruz.

 

Psikoloji alanında “anksiyete” şeklinde kendisine yer bulan, kaygı durum rahatsızlığının alternatif tıp alanındaki tedavi yöntemlerinden ilki, portakal yağı terapisidir.

Bu yağla yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde portakal yağının anksiyete gibi hastalıkları olan bireylerin üzerinde gevşetici ve daha rahat hissettirici etkiler ortaya çıkardığı gözlemlenmiştir.

Vücutta tahriş meydana gelmiş herhangi bir bölgede, portakal yağının iyileştirici etki gösterdiği bilinmektedir. Bu yağ tahriş olan bölgeyi nemlendirerek daha çabuk iyileşmesini sağlamaktadır. Bu özelliği sayesinde de portakal yağının saça faydaları konusu gündeme gelmektedir. Saça sürülen portakal yağı sayesinde eğer saçınızda ve saç diplerinizde mevcut bir problem bulunuyorsa portakal yağı bu problemleri ortadan kaldırabilme özelliğine sahiptir.

Saç köklerini güçlendirerek aynı zamanda tahriş problemi yaşayan saç diplerini de olması gereken sağlıklı yapıya getiren portakal yağı, öte yandan yıpranmış saçlara da müdahale ederek kökten uca besler ve güçlendirir. Bu konuyla alakalı en iyi çözümü almak isteyen kişilerin saçlarının uzunluğuna göre hazırladıkları zeytin yağının içerisine aynı oranda portakal yağını karıştırıp saç diplerinden saç uçlarına kadar saçlarına uygulamaları ve bu ürünüm 1 saat saçlarında beklettikten sonra hafif hareketlerle yıkamaları yeterlidir.

Portakal yağı, yazımızın başında da belirttiğimiz gibi antiseptik özellikler gösterebilen bir yağdır.

Bu özelliği vücutta mikropların yayılabilmesini engellemektedir. Ağzında yara olan kişilerin ya da bademciklerinde iltihap gibi hastalıkları olan kişilerin portakal yağını gargara gibi kullanmaları, metabolizmalarındaki bakterileri yok etmeye ve hastalıklarının kısa sürede sonlanmasına sebep olacaktır. Bu tip bir uygulamayı bir bardak miktarındaki ılık seviyede suya bir kaç damla portakal yağı sıkarak yapmak mümkündür.

Cinsel konularda sorunlar yaşayan bireylerin doğal bir çözüm yöntemi olarak portakal yağına başvurabilirler. İçeriğindeki afrodizyak etki sayesinde portakal yağı, hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsel istekliliğin artmasına yardımcı olmaktadır.

Kronik hastalık ve rahatsızlığı olan bireylerin bu tip uçucu yağları kullanırken dikkat etmesi gerekir. Özellikle karaciğer rahatsızlığı olan kişilerin ya da hamilelik sürecinde olan kadınların bu tip yağları kullanmadan önce mutlaka bir uzman kontrolüne giderek bu yağı kullanıp kullanamayacaklarını teyid ettirmeleri gerekmektedir.

Portakal Yağını Kullanımı Nasıl Yapılır?

Portakal yağı, ihtiyaç halinde vücuda sürülerek vasıtasıyla masaj amacıyla kullanılabilir. Portakal yağı ayrıca yağla karıştırılıp vücuda bez yardımıyla sürülebilir. Bu noktada da mutlaka dikkat edilmesi gereken kısım, bu tip yağların direkt olarak cilde bolca sürülmemesi, inceltme denilen işleminden sonra kibarca deriye sürülmesidir.

Ek olarak ayakta yıkanma şeklinde duş alan insanların, vücutlarını temizledikleri duş liflerine çok az portakal yağı damlatarak bu şekilde ciltlerinde portakal yağının yararlarını daha net bir şekilde görebilirler.

Son olarak bulundukları ortamın havasını daha ferah yapmak için çözüm arayan kişilere, suyun içerisine bir miktar portakal yağı ekleyip ardından bunu fıs fıs şeklinde odanın her kısmına sıkmaları önerilmektedir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here