Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu UE

0
56

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu UE Görev döngüsünün başında, her şey düzenli olarak gerçekleşiyor: Samsung makineniz su alıyor ve yıkamaya başlıyor. Ancak, bir döndürme moduna geldiğinde, birkaç dakika boyunca bir tambur çalıştırmaya çalışan makine (yıkama süresinin göstergesi ekranda değişmezken) ters çevrilemez ve sonunda durmaz. Bir ekranda DC veya UE, E4 hata kodları gösterilir.

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu UE

Çamaşır makinesi dengesiz bir yük tespit etti 

Bu hata kodu bilgi amaçlı olarak aslında bir hatadan daha fazladır. Çamaşır makinesinin size söylediği, çamaşır yükünü sıralayamadığı ve dengesiz bir yük nedeniyle hasar riski olmadan doğru şekilde döndüremediğidir. Makineyi yeniden başlattığınızda bu hata giderilecektir, ancak çamaşırları gerektiği gibi azaltıp artırır.

  • Çamaşır makinesini tekrar yükleyin ve tekrar döndürmeye çalışın
  • Çamaşır makinesinin montajını seviye ve denge açısından kontrol edin
  • Küçük yükleri dengeleme hatasına neden olacağından küçük yükleri kontrol edin

Samsung UE – Dengesiz Yük

Yıkama yükünüz dengesizse, makinenize zarar verebileceğinden hızlı dönüş hızlarına ulaşması engellenebilir. Çamaşırların dağılması (örneğin nevresim kapağında) veya yük yalnızca bir ağır öğe içerdiğinde dengesiz bir yük oluşuyor. Yıkamayı boşaltın ve sonlandırın, eşyaları ayırın, gerekirse ağır maddeyi çıkarın ve yükü tekrar döndürmeyi deneyin. Gelecekte dengesiz yüklerden kaçınmak için:

Makinenin tambur etrafına eşit şekilde yayılmasını sağlamak için yeterince ağır eşyaları (kot pantolon, havlu vb.) Yıkayın.

· Makinenizi fazla dolu gibi aşırı yüklemekten kaçının, çamaşırları tambur çevresinde eşit şekilde konumlandıramaz.

Samsung DC veya UE, E4, Ub hata kodları nasıl deşifre edilir?

DC veya UE, E4 (2007’den önce piyasaya sürülen Samsung modellerinde Е4 hatası tipik) göstergesi, rondela tamburunun dönme ekseni üzerindeki dengesizlik yükü hakkında bilgi verir. Genellikle, bu sorunlar preslemenin 3., 7. veya 9. dakikasında görülür, ancak bazen preslemeye başladıktan sonra ortaya çıkarlar.

Uyarı! E4 hatasını, su alma sistemindeki bir sorundan kaynaklanan 4E koduyla karıştırmayın.  Bazı modellerde, bir DC hatası sıkıca kapalı bir çamaşır makinesi kapısının olmadığı anlamına gelebilir.

DC ve UE kodlarının çoğu durumda bilgilendirme amaçlı olduğunu unutmayın. Olası arızayı doğru bir şekilde belirlemek için, makineyi çamaşır ve deterjan olmadan çok kısa bir programda çalıştırın. Bu hızda DC veya UE hatası belirirse, cihazınız bozulur. Bir hata meydana gelmezse, muhtemelen bir sorunu kendiniz çözebilirsiniz.

DC ve UE hataları: ne yapmalı ve makineyi kendi başınıza nasıl tamir edersiniz?

Hataların ortaya çıkmasının en yaygın nedenleri ve bunları çözme yolları aşağıda tartışılmaktadır.

  • Çamaşırların dengesizliği. Muhtemelen büyük veya birkaç küçük elbise (örneğin nevresim ve birkaç tişört) yüklersiniz veya kesinlikle farklı kumaş türlerini birlikte yıkarsınız (bazı şeyler suyu farklı şekilde emer). Bu nedenle Samsung makinesinin çamaşır ağırlığını tambur alanı üzerine doğru bir şekilde dağıtamaması gerekir. Yani, burada hata görünür. Çamaşır makinesinin kapısını açmaya ve çamaşırları eşit şekilde ayırmaya çalışın. Hata tekrar oluşursa, döndürme programını daha düşük bir hıza ayarlamayı deneyin.
  • Yıkayıcı aşırı yükleniyor. Çamaşırların ağırlığı üreticinin önerdiği izin verilen şeyleri aşarsa, UE, DC hata kodu görünümü beklenir. Doğal yıkayıcının uygunsuz davranışlarınıza tepkisidir. Giysilerin bir kısmını çıkarın ve tekrar bastırmaya başlayın. Diğer şeylere, bunlar için döndürme modunu çalıştırarak elle veya ayrı olarak basılması gerekir.
  • Kilonun altında çamaşır. Bir makinenin ağırlığı tambur ekseninde dağılamamasının nedeni bu olabilir. Bu durumda, iki küçük temiz havlu alın, musluğun altındaki suyla nemlendirin, çamaşır makinesinin küvetine koyun ve tekrar açın. Bazen düşük hızda olan programlar, zayıflama sorununu çözmeye yardımcı olur.
  • Kontrol modülü hatası. Bir makineyi 10-15 dakika boyunca kapatmayı deneyin ve ardından tekrar açın. Muhtemelen, arıza bir kontrol modülünde bir defalık aksaklıktan kaynaklanmıştır.
  • Yıkayıcı düz olmayan bir yüzey üzerinde durur. Samsung yıkayıcı, eğim nedeniyle çamaşırların ağırlığını doğru şekilde dağıtamıyor. DC ve UE hata kodları genellikle sıkma modunda meydana gelir. Ayarlanabilir ayakların yardımıyla makineyi yatay olarak ayarlayabilirsiniz. Bunu kendiniz veya çamaşır makinesi uzmanlarının yardımı ile yapabilirsiniz.

Onarım gerektiren olası arızalar

Aşağıdaki tabloda, DC (UE) hata koduna neden olabilecek hataların listesini görüntüleyebilirsiniz.

Uyarı işaretleri Olası oluşum nedenleri Onarım
Samsung yıkayıcılar çamaşırları döndürmez. UE / DC hata kodları ekranda gösterilir. Ayrıca program sırasında, tambur sadece bir yönde döner. Yıkayıcının çalışma sürecini “kontrol eden” mikro devre devresi kontrol panosu kırılmıştır. Bir röle kartı arızalıysa (bu durumda tambur sadece bir yöne döner), bir kontrol kartının onarılması gerekir. Yenisiyle değiştirmek zorundasın.
Bir kontrol modülü işlemcisi yanmışsa (bu durumda bir tambur hiç dönmüyorsa veya yıkayıcının motoru düşük veya yüksek hızda çalışıyorsa), tüm tahtanın değiştirilmesi gerekir.
Yıkayıcı, özellikle devir modunda, hız almaya çalışırken çok fazla gürültü yapıyor. Makine, çamaşır yıkanarak basmayı başaramaz.

UE / DC hataları, ekranda veya göstergelerin bir kombinasyonu olarak gösterilir. Makinenin altındaki yerde bazı siyah yağ lekeleri görebilirsiniz. Arızalar, uzun süredir kullanılan yıkayıcılar için tipiktir.

Rulmanın tahrip olması, doğal bir aşınma ve nemden kaynaklanır.Zemindeki olası siyah yağ lekeleri, doldurma kutusunun sıkılığının kırıldığı anlamına gelir. Temel amacı, yatağa nemin girmesini engellemektir. Rulmanı ve salmastra kutusunu yenileriyle değiştirmek gerekir.
Samsung yıkayıcı davul çalıştıramaz. Program başladıktan hemen sonra hata belirir.
Bazı durumlarda, UЕ / DC hata kodları, yıkayıcı hızı almaya çalıştığında sıkma sırasında meydana gelir. Bir davul mahmuzlar içinde döner.
Ayrıca tahrik kayışı olarak da adlandırılan bir çamaşır makinesi kayışı yırtılır, pul pul dökülür veya uzatılır. Kesilirse, tambur hiç dönmez. Kayışın eksfoliye edilmesi veya uzaması durumunda, tambur kasnağındaki motor torku eşit şekilde iletilir. Bu nedenle, tambur dönüşü devir hızını kontrol eden tako sensörünün, makinenin sıkma modunda çalışmasına “izin vermemesi” gerekir. Tahrik kayışının değiştirilmesi gereklidir.
Samsung yıkayıcı, döndürme işlemi sırasında güçlü bir şekilde titrer. Ek olarak, çamaşır makinesinin içinde gıcırtı, çıngırak ve aralıklı çarpma gibi bazı sesler fark edebilirsiniz. UE hatası belirir. Yıkama sırasında cihazın titreşimlerini gidermek için tasarlanmış bir veya daha fazla amortisör bozuktur. Dönüş sırasında tamburun dengesizliğine yol açar. Tüm amortisörlerin değiştirilmesi gerekir.
Arıza yıkama, durulama veya sıkma işlemi sırasında ortaya çıkar. Hata görünmeden önce yıkayıcı çalışmayı durdurur. Tambur dönüşünün cildini kontrol eden Tachosensor (tako üreticisi) bozuldu. Bir sensörü değiştirmek gereklidir.
Bir yıkayıcının tamburu elinizle kolayca kaydırılabilir ancak herhangi bir programda dönemez.
Veya döndürme modunda Samsung çamaşır makinesi dönme hızını artıramaz.
Her iki durumda da, makine DC / UE hata kodlarını bir ekranda görüntüler.
Elektrikli motor fırçaları aşınmış. Sonuç olarak, rotorun dönmesi için çok önemli olan bir manyetik alan bir motorda yaratılamaz. Grafit fırçaların değişmesi gerekir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here