Tai Chi Nedir? Faydaları Nelerdir?

0
67

Günümüzde birçok meditasyon türü mevcut ancak hepsi hakkında yeterli bilgiye sahipdeğiliz daha doğrusu nasıl yapılır ya da tam olarak nelere iyi gelir bilmiyoruz. Bu yazıda sizlere şu sıralar gündemde olan ve herkesin kolaylıkla yapabileceğibir meditasyon türünden bahsedeceğim. Tai Chi, müzik eşliğinde gerçekleştirilen,hafif,yumuşak ve zarif şekilde yapılan hareketlerden oluşuyor. Strese,tansiyona ve romatizmayaiyi geldiği ve olumlu tepki verdiği yapılan araştırmalarla ortaya konmuş. Tai Chi ile yapılan hareketlerin en büyük özelliği yorucu olmaması ve gayet yavaş hareketlerolması,bunun yanı sıra bu hareketlerin tümü kesintisiz gerçekleştiriliyor.Tai Chi sayesindedinginlik ve vücut akıcılığı hedefleniyor.Hareketler tümüyle gözden geçirildiğindebir baleti ya da balerini andırabilir. M.Ö 2000 yılında Shaholin Tapınağında ortaya çıktığıöne sürülmektedir.

İlk aşamada bir savunma sporu olarak ortaya çıkmıştır Tai Chi fakat daha sonralarısağlıklı bir yaşam biçimi adına egzersizler farklılaştırılarak meditasyon yönteminedönüştürülmüştür. Dünyanın birçok yerinde okullarda ve fabrikalarda sabah sporu olarak yapılmaktadır. Kelime anlamı olarak mükemmel yüce güce karşılık geliyor. Araştırmalar sonucu Tai Chi’nin faydaları bilimsel olarak ortaya konulmuştur. Bu süreç sonrasındanBatılı ülkelerde de yaygınlaşmıştır. Vücuttaki düzeni sağlamak,kan dolaşımını hızlandırmak ve dingin bir vücut yapısıTai Chi’nin başlıca hedefleri…

Tai Chi’nin yaşlanmayı geciktirdiği ve ömrü uzattığı da yapılan araştırmalar arasında bununyanı sıra bu meditasyon yöntemi,bazı sanat okullarında figürlerle birlikte de sergileniyor. Yaş sınırı yok düzenli yapıldığında uyku problemlerinizi ve bazı hastalıklarınızı tedavi bileedebiliyor.Yapılan araştırmalar bu doğrultuda ve birçok hastalığa sonuç verdiğibelirtiliyor. Peki nedir o hastalıklar?

Tai Chi Tedavisi:
– Romatizmal hastalıklar ve bel ağrıları
– Denge bozuklukları
– Bronşit
-Uykusuzluk sorunları
– Fizik tedavi
– Astım
– Dikkat eksikliği
– Bağışıklık sistemi sorunları
– Stres tedavisi…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here