Tezgah Altı Su Arıtma Filtresi Montajı Nasıl Yapılır?

0
41

Su arıtma cihazı montaj şeması nasıldır? Su arıtma cihazı filtre montajı nasıl yapılır? Su arıtma cihazı montaj videosu, Su arıtma cihazı filtresi nasıl takılır? gibi sorulara yazımızda cevap vermeyi istedik. Çünkü Su arıtma cihazı kurulumu ve kirlenen filtrelerin değişimi önem arz etmektedir. Su arıtma cihazımızı, Su arıtma cihazı filtreleri, su arıtma cihazı tankı ve su arıtma cihazı musluğu olmak üzere üç ayrı parça halinde düşünebiliriz. Su arıtma cihazı filtreleri bu filtreleri birbirine birleştiren bir ana parçamız vardır. Buna ana gövde diyelim. Bu ana gövdede su arıtma cihazının kısmi montajı yapılmış olarak gelir ve bizim sadece 1.2.3. ve filtre yuvalarını yerine yerleştirmemiz gerekir. Bu su arıtma yuvalarını yerleştirirken aşağıdaki sıralamaya uymalıyız.

a) 1. Su arıtma filtre yuvası içerisinde 5 mikron filtre bulunur cihazın ilk su girişinin hemen altına takılır. Filtre takılırken filtrenin dış ambalajı sökülür. Su arıtma filtresinin takma yönü yoktur. b) 2. Su arıtma filtre yuvası içerisinde Blok karbon filtre bulunur ilk taktığımız filtrenin yanına takılır. Filtre takılırken filtrenin dış ambalajı sökülür. Su arıtma filtresinin takma yönü yoktur. c) 3. Su arıtma filtre yuvasının içerisinde 1 mikron filtre bulunur son su arıtma filtre yuvasına takılır. Filtre takılırken filtrenin dış ambalajı sökülür. Su arıtma filtresinin takma yönü yoktur. d) Akabinde ana gövdeye monteli olarak gelen membran su arıtma filtre yuvasının içerisine membranı monte edelim önce kapağı çıkarta bilmek için kapağın üzerindeki hortumu sökelim ve kapağı açalım. Bu Su arıtma cihazı filtresinin takma yönü vardır. Membran filtre yuvasına öncelikle altta duran iki adet yan yana duran conta vardır. Bunlar önce membran su arıtma filtre yuvasının içerisine girecek şekilde yerleştirilir ve sıkıca bastırılarak oturtulur kapağı kapatılır. Kapağın üzerindeki hortum tekrardan takılır. e) Membran su arıtma filtresini de su arıtma cihazımıza yerleştirdikten sonra sadece hortum bağlantılarını yapmak kalıyor genel olarak bu hortum 6 veya 8 metre olarak tek parça gelir bu hortumu 4 eşit parçaya bölelim.

Bu hortumlar 4 yere bağlanacaklardır bunlar; Su arıtma cihazı hat alması bağlantısı, Su arıtma cihazı atık su bağlantısı, Su arıtma cihazı musluk bağlantısı, Su arıtma cihazı tank bağlantısıdır. Su arıtma cihazı hat alma hortumunu bağlama su arıtma cihazı hat alma T si ve su arıtma cihazı hat alma vanası birbirine monte edilebilen bir parçadır bunu elinize alarak görebilirsiniz. Bu parçaları bir araya getirmeden önce ana şebekeden su hattımızın suyunu kesmemiz gereklidir. Suyumuzu kestikten sonra soğuk su hattımızın aşağıda duran vanasını çıkartıyoruz ve öncelikle su arıtma cihazı hat alma T sini takıyoruz. Bu işlem sırasında sızdırmazlık için Teflon veya kendir kullanılmalıdır. Soğuk su hattın söküp su arıtma hat alma T sini taktıktan sonra su arıtma hat alma vanasını yerine yerleştiriyoruz. Bu işlem sırasında sızdırmazlık için Teflon veya kendir kullanılmalıdır. Hat alma vanasının ucunda duran somunu çıkartıyoruz 4 parçaya böldüğümüz hortumlardan birini alarak bu somunu hortuma yerleştiriyoruz. Su arıtma cihazı hat almak vanasının somunu söktüğümüz yerin boğumlu olduğunu göreceksiniz bu boğuma hortumumuzu takıp somunu yerine iyice sıkıyoruz. Hat alma işlemimiz tamamdır hortumun diğer ucunu Su arıtma cihazımızın birinci aşamasına takıyoruz. Atık su bağlantısı, su arıtma cihazımızın membran filtre yuvasının altında parmak büyüklüğünde üzerinde Flow 300cc veya 450 CC yazan bir parçadır bu bir uçu boştadır hortumlarımızdan bir tanesini daha alıyoruz bu uça yerleştiriyoruz. Bu uçtan aldığımız hortumun diğer ucu da giderine takıyor veya yerleştiriyoruz. Atık su bağlantımız bitmiştir. Tank bağlantısını yaparken genelde tatlandırıcı filtrenin sağında olan tatlandırıcı T bağlantısının boşta olan ucuna takılır. Diğer uç ise tank üzerine yerleştirilen su arıtma cihazı tank vanasının ucuna takılır. Tankınıza kesinlikle başka müdahale de bulunmayın üzerindeki mavi yer hava sibobudur. Havasını almaya veya ayarlamaya kesinlikle kalkmayın.

Su arıtma cihazı musluk montajı : Su arıtma cihazımızın bir tane açık ucu kaldı o da su arıtma cihazımızın tatlandırıcı filtresinin üzerinde bulunan su arıtma cihazı dirsek bağlantısıdır. Bu dirsek bağlantısı son kalan hortumumuzu bu dirseğe takıyoruz diğer ucu da musluğa işlemimiz tamamdır. Musluğun ucuna hortumu monte ederken öncelikle hortuma somunu sonra musluğu sonrada tıpayı geçiriyoruz. Geçirdikten sonra iyice somunu sıkıyoruz. Not: su arıtma cihazlarında ilk 1 hafta su arıttım hızı genel olarak yavaştır. Ayrıca su arıtma cihazımızın tank dolma süresi su basıncına ve göre değişik gösterebilir ortalama 1 ila 2 saat içerisinde dolar. Su arıtma cıhazımızın ürettiği ilk 2 tankı komple geri boşaltın. Bu işlemi yaptıktan sonra suyunuzu rahatlıkla içebilirsiniz.

,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here