Turing Testi ve Düşünen Makinalar

0
146
Alan Turing Testi

 

Yapay zekanın temelini atan Turing testi nedir? Alan Turing testiyle neyi amaçladı? Makineler düşünebilecek bir yapıda mı?

Turing testi kavramı ilk ortaya ÇIKTIĞI zamandan bugüne kadar yapılan tartışmalar devam ediyor. Hiçbir şey imkânsız değildir ama insan beynini taklit etmekten bile aciz kalan bilgisayarların insanlığın sonunu nasıl getirebilir?
Teknolojinin ilerlemesinde savaşların önemi yadsınamaz. II. Dünya savaşında Almanların geliştirmiş olduğu Enigma adlı şifreleme sistemine karşı İngiliz matematik, kriptolog ve bilgisayar bilimcisi olan Alan Turing, matematikçi Gordon Welchman ile birlikte şifreli yazıları çözümlemesi için Bombe makinasını tasarladılar. Makina başarılı oldu ve Almanların gizli bilgileri ifşa edildi.
Alan Turing makinaların yükselişini öngörmüş olmalı ki kendisinin geliştirmiş olduğu yaklaşık 5 dakika süren bir test ile konuşanın gerçekte bir insan mı yoksa makina mı olduğunu anlamak istedi. Kendi adı ile anılan test, bilgisayar ile gerçek insanı birbirinden ayırmaya yarıyor. Alan Turing’in Computing Machinery and Intelligence isimli makalesinde bahsettiği bu test daha sonra yapay zekanın temellerini teşkil eden bir kavrama dönüştü. Turing makalesinde, “düşünmenin ifade edebilmek için çok zor olduğunu, önemli olanın, bir makinanın insan taklidi yapıp yapamayacağı olduğunu” yazmıştı. Turing’in çalışması, 1950 yılından bu yana yapay zekanın felsefesi olarak kabul ediliyor.
2014 yılına kadar bu testi hiçbir yapay zeka geçemedi. Rus Vladimir Veselov ve Ukraynalı Eugene Demchenko tarafından geliştirilen Eugene Goostman isimli bilgisayar yazılımı ilk kez Turing testini geçerek jüri üyelerine insan olduğunu ikna etmeyi başardı. Turing testini geçmek için %30 ve üzerinde oy alınması gerekiyor. Eugene Goostman ise testte jüriden %33 oy almayı başardı. İngiltere’nin Reading Üniversitesi profesörü Kevin Warwick, “Bir programın insanları bir başka insan, hatta başka bir şey olduğuna inandırabilmesi, siber suçlara karşı dikkat edilmesi gerektiği anlamını taşıyor” uyarısında bulundu. Turing testinin siber suçlarla mücadelede çok önemli bir araç olarak kullanıldığını da hatırlatayım.

YAPAY ZEKA BU İŞİN NERESİNDE?

Elon Musk (Spacex, Tesla, Boring Company gibi teknoloji markalarının başındaki isim) yapay zekanın geliştirilmesinin tehlikeli sonuçlar doğuracağını söyledi; Mark Zuckerberg (Facebook, İnstagram, Whatsapp gibi dev markaların CEO’su) ise buna şiddetle karşı çıktı. İkili arasında hararetli bir şekilde bu tartışmalar yaşanırken geçen hafta, facebook yapay zeka projesini durdurdu. Facebook’un yapay zekası sanal hesap olarak çalışıp gerçek kullanıcılara ürün satışı yapmak için geliştiriliyordu. Pazarlamacı gibi davranıp facebook kullancılarına insan taklidi yaparak bir şeyler satmak hedefleniyordu; fakat başarılı olamadı. Sebep olarak sanal hesapların birbirlerine ürün satarken kullandıkları dilin anlamsız olduğu ileri sürülüyor. Sanal hesaplar birbirlerine satış yapmayı başarmışlardı; fakat aralarında geçen diyalog o kadar anlamsızmış ki mühendisler gördüklerinden korkmuşlar. Bilgisayarlar kendi aralarında konuşup insanların anlamadığı bir dil geliştirdiklerini zannetmişler, zannediyorlar, inanıyorlar vs.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here