Varis Nedir? Nasıl Oluşur? Nasıl Tedavi Edilir?

0
69

Genelde bayanların daha çok şikayet ettiği bir durum olan varis, damarların bükülmesi ve ten üzerinde hoş olmayan bir görüntü oluşturması durumudur. Kadınlardaki bazı hormonlar varis oluşumunu arttıran özelliğe sahiptir. Vücutta pompalanan kan kalp kapakçıklarına geldiğinde, kapakçıkların tam kapanmaması sonucunda fazla basınç yapmakta ve bacaklardaki toplar damarların genişlemesine sebep olmaktadır. Bu durumda bacakta gözle görülen varisler meydana gelmektedir.

Varisin dereceleri vardır. Gözle görülmeyecek kadar küçük olanından açık yaralar olacak şekilde ileri durumları da söz konusudur.

Varise sebep olan durumlar şu şekildedir;

1-Spor yapmamak hareketsiz kalmak
2-Mesleki durumlar sebebiyle sürekli ayakta kalmak ve ya tam tersi sürekli oturmak
3-Sıcaklık derecesi yüksek yerlerde uzun süre yaşamak
4-Sigara ve alkol almak sürekli kullanmak
5-Karaciğerde meydana gelen rahatsızlıklar sonucu
6-Toplar damarda oluşan tıkanıklıklar
7-Vücuda uygulanan sıcak su banyoları ve benzer durumlar
8-Aileden gelen kalıtsal durumlar
9-Hamilelik sonucu oluşan durumlar.

Varisin tedavisinde ilk olarak sebebini bulmak zorundayız. Her ne sebepten oluyorsa önlem alarak tedaviye başlanması gerekmektedir. Tıpta varis için farklı tedavi yöntemleri vardır.

Kompresyon tedavisi; varisi olan kişiye özel yapılmış bir çorap giydirilir. Bu çorap varis çorabı adı altında kolayca bulunabilir. Varisin olduğu yere baskı yaparak genişleyen kısımları daraltır ve kapakçıkların tam kapanması sağlanır.

Lazerle tedavisi; genelde küçük kılcal damarlardan oluşan varisler için uygulanır. Lazer ışını ile damar içindeki kan ısıtılır ve kurutulur. Büyük varisler için de kullanılmaya başlanan bu yöntem ülkemizde birkaç merkezde yapılmaktadır.

 

Ameliyat; Dikiş atılmasına gerek kalınmadan sorunun olduğu damara dışarıdan müdahale edilmesidir. Günümüzde pek uygulanmamakta ve lazer tedaviye yerine vermiş durumdadır.

İğne ile; Toplar damara batırılan bir iğne ile içeri damar yüzeyini aşındıran bir madde verilir. Madde verildikten sonra vakum uygulanılarak damarın çeperlerinin yapışması sağlanır. Yapışan bu damar zamanla görevini yitirir ve kan akışını diğer damarlara devrederek varisi ortadan kaldırır.

 

Bilgiustam.com Editörü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here