Vestel Çamaşır Makinesi Resetleme

0
75

 

Vestel Çamaşır Makinesi Resetleme Çamaşır makinesi markanızı veya hata kodunuzu aşağıda bulamıyorsanız, sayfanın en altına gidin ve bize sorun. Bulaşık Makinesi arıza veya hata kodunuza size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız ve kendi çamaşır makinesi sorununuzu gidermenize yardımcı olabiliriz.

Vestel Çamaşır Makinesi Sıfırlama

Vestel Çamaşır Makinesi Resetleme Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte çamaşır makineleri de dijital sistemlerini geliştirmişlerdir. Gelişen bu dijital sistemler yaşanacak olan küçük elektrik akım probleminden dahi arıza verebilen bir yapıya sahiptir.

Vestel Çamaşır Makinesi Resetleme

Çamaşır makinesini resetleme işlemi ise olukça basittir. Genellikle teknik ekiplerce yapılır ve bu resetleme işlemi için de ciddi miktarlar ödenmektedir. Fakat sizler de kendi kendinize resetleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Resetleme işlemi şu şekilde gerçekleştirilmektedir;

– öncelikle çamaşır makinenizin dijital aksamında bir problem olduğundan emin olmalısınız.

– Ardından program menüsünden, pamuklu yıkama seçeneğine geliyoruz. Program 90 derecede olacak.

Açma – kapama tuşuna basıyoruz.

– Hemen ardından başlat – çalıştır tuşu ile birlikte açma – kapama tuşuna aynı andan basıyoruz. Beş saniye gibi bir süre bekliyoruz o şekilde. Makineden “tık” sesini duyuyoruz.

– Bu işlemin ardından başlat düğmesinin ışığının yanıp söndüğünü göreceğiz. Ardından derece düğmesini/ sıkma ayarına getiriyoruz. Ve açma – kapama tuşuna basıyoruz. (yani kapatıyoruz)

– Ardından başlat – çalıştır ve açma – kapama tuşlarına yine aynı şekilde basılı tutuyoruz. Bir süre bekledikten sonra makinemizi açıyoruz (açma –kapama tuşundan).

Böylelikle makinemizin resetleme işlemini gerçekleştirmiş oluyoruz. Oldukça basit ve kullanışlı bir yöntemdir. Kolaylıkla denenebilir.

Elektronik kontrollü Vestel çamaşır makineleri, ekranda hata kodunu gösterir. Elektromekanik AGR’ler, göstergeleri kesintilerle kırparak bir hata üretir. Örneğin, E02 kodu aşağıdaki gibi tanımlanabilir: ampul iki kez yanıp sönüyor, duraklatıldı ve tekrar yanıp sönüyor.

Vestel için arıza kodları

Tablo Vestel hata değerlerini gösterir. Şimdi sorunu nasıl kendiniz çözeceğinizi öğreneceksiniz.

Hata kodu Paneldeki gösterge değer Görünüm nedenleri Sorun nasıl çözülür?
E01 E01 hatası durumunda, 1. ve 2. lambalar yanıp söner. Biraz kapalı kapaklı kapı.
 1. Kapağın kilidi arızalı veya sap bozuk.
 2. Kapağı kilitlemek için cihaz (UBL) başarısız oldu.
Ne yapmalı?

 1. Bir tık sesi duyana kadar kapıyı sıkıca bastırın.
 2. Kilidi, dili, kapı kolunu inceleyin. Arıza durumunda elemanları değiştirin.
 3. UBL’yi kontrol edin, kırılırsa yeni bir parça takın.
E02 Kod E02: 1. ve 3. göstergeler yanıp sönüyor. Tankta su yoktur veya mümkün olan en düşük seviyeye ulaşmamıştır. Kod, kontrol panelinde görüntülenirse, şu anlama gelir:

 1. Akan suda hiç su yoktur.
 2. Boşaltma sisteminde bir tıkanıklık vardı.
 3. Giriş valfi arızalı.
Bozukluk nasıl düzeltilir?

 1. Kesme vanasını çeviriniz, tıkanmış olabilir.
 2. Bölmenin hortumunu, filtre ağını, giriş valfini tıkanıklıktan temizleyin.
 3. Arıza olması durumunda doldurma valfini değiştirin.
E03 Panelde 1. ve 4. ışıklar yanıp söner. Pompada hata var. E03 kodu neden yanıyor:

 1. Boşaltma filtresi veya pompa tıkalı.
 2. Kablo koptu.
Hatayı kendi elinizle nasıl kaldırabilirsiniz?

 1. Tahliye filtresini ve pompayı tıkanıklıktan temizleyin.
 2. Kabloları kontrol edin, hasarlı parçaları izole edin, kabloyu değiştirin.
E04 2. ve 3. göstergeler yanıp söner. Kombinasyonun anlamı nedir: su taşması. CMA ekranında E04 hata kodu görüntülenirse, tankta çok fazla su var demektir. Sistem, fazla suyu otomatik olarak tahliye etmelidir.
E05 E05 kodu nasıl algılanır: ampuller 2 ve 4 numaralarının altında yanıp söner. Isıtma elemanı veya termistör arızası. Sarhoş ısıtıcı Wester çamaşır makinesinden yakıldı veya acı çekti. Hatayı sıfırlamak için aşağıdakileri uygulayın:

 1. Isıtıcının çalışmasını bir multimetre ile test edin. Ölçeği temizle. Arıza durumunda, elemanı değiştirin.
 2. Termal sensörü servis için kontrol edin. Yeni parçayı takın.
E06 Hata göstergesi E06: 3. ve 4. lambalar yanıp söner. Motorun arızalanması. Arıza nedeni motorun veya bileşenlerinin arızalanmasıdır. Sorunu çözmek için, motorun elektrikli fırçalarını değiştirmek veya yeni bir motor kurmak gerekir.
E07 E07 kodu şöyledir: 1., 2., 3. göstergeler yanıp söner. Hata ne anlama geliyor: elektronik kontrol ünitesinin çalışmasında bir hata. Vestel çamaşır makinesi bu hata kodunu gösteriyorsa, kontrol kartında bir sorun var demektir. Bir çökmeyi nasıl düzeltebilirim?

 1. Servis verilip verilmediğini kontrol etmek için kartı test edin.
 2. Bir ödemenin onarımında veya değiştirilmesinde. Ancak servis merkezine başvurmak daha iyidir.
E08 E08 hatası 2., 3. ve 4. lambaları yanıp sönüyorsa. CM motoru sıra dışı çıktı. Motor arızalı. Motor çamaşır makinesi Vestel’in kontrol edilmesi ve değiştirilmesi.
E09 E09 kodu nasıl algılanır: paneldeki 1., 2. ve 4. lambalar yanıp söner. Elektrik şebekesinde bir hata oluştu. Problemin sebebi şebeke voltajının normal olmamasıdır. Çok yüksek veya düşük voltaj SMA’nın normal çalışmasına izin vermez. Voltajı normale döndürmek veya bir elektrikçiyi çağırmak için beklemeniz gerekir.
E10 Hata E10’da 1., 3., 4. ışık ampulleri yanıp söner. İletişimde sorunlar. İletişim sistemi ile ilgili sorunlar vardı. Çamaşır makinesini 15-20 dakika kadar yeniden başlatın. Yeniden başlatma sırasında arıza tekrar görüntülenirse, su kaynağını kapatmak ve master’ı çağırmak daha iyidir.

Vestel çamaşır makinelerinin tipik arızalarından haberdar olduktan sonra, sorunu kendiniz çözebilir veya servis merkezine başvurabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here